Rok akademicki w pełni, można zatem szukać stażu, który pozwoli zdobyć pierwsze szlify i zawodowe doświadczenie. Obecnie ofert staży jest bardzo dużo. Coraz częściej są to też staże płatne. Jakie pytania pracodawcy zadać i jak je interpretować, by mieć pewność, że wybieramy dobry staż? InfoPraca.pl podpowiada.
1. Czego powinienem się nauczyć na stażu?
Zazwyczaj podczas stażu pracodawcy dają różnego rodzaju zadania, ale nie zawsze są one dla stażysty naprawdę rozwijające. Bywa, że wypełnia tabelki, odbiera telefony czy układa dokumenty. Oczywiście, takich czynności nie powinno zabraknąć (chociażby dlatego, że żmudna praca uczy cierpliwości), ale potrzeba czegoś więcej. Pytanie o to, czego się nauczysz, sprawia, że pracodawca podaje konkrety. To lepsze rozwiązanie niż pytanie o rodzaje zadań, wówczas odpowiedź może być zbyt ogólnikowa).
2. Jak wygląda sprawdzanie postępów stażystów?
Nie bój się ewaluacji i wybieraj miejsca, w których jest jakiś plan dla stażystów.
3. W jakich projektach uczestniczą obecni stażyści?
To pytanie pozwala zdiagnozować, co robią stażyści oraz na czym polegają typowe projekty realizowane przez stażystów bądź przy ich współudziale. Dzięki temu dowiesz się, co sam mógłbyś robić.
4. Jak określiłby Pan mojego kierownika stażu, jaka to jest osoba?
To pytanie warto zadać wtedy, kiedy nie rozmawiasz bezpośrednio z opiekunem. Jeśli z nim rozmawiasz, zapytaj co dla niego jest ważne u stażysty.
5. Jacy są stażyści, których po stażu zaprosiliście do kontynuowania współpracy?
Dzięki temu pytaniu dowiesz się, na co stawia firma i w jaki sposób prowadzi swoich pracowników. Będziesz wiedział, czy masz szansę zostać po stażu i jakie wymagania będą przed Tobą stawiane.
6. Jakie umiejętności są w Państwa firmie cenione?
Dzięki temu pytaniu dowiesz się, co ceni się nie tylko u stażystów, ale także w całej firmie – jakimi wartościami się kieruje, na co kładzie nacisk. Poza tym takie pytanie pokazuje, że kandydat jest osobą dojrzałą, która dobrze przemyślała, czego chce się nauczyć.
7. Zależy mi na tym, by nauczyć się… (tu wstaw coś, co faktycznie Cię interesuje). Czy będę mieć taką możliwość?
Takie pytanie pokazuje, czym się interesujesz, przedstawia Twoje plany zawodowe i rozwojowe, a także pozwala Ci dowiedzieć się, czy akurat te elementy, na których Ci zależy, zostaną poruszone w firmie.