74 proc. studentów uważa, że największą barierą wejścia na rynek pracy jest brak doświadczenia zawodowego i niewystarczające umiejętności praktyczne*. Odpowiedzią na te wyzwania jest program „Junior KMD Academy”, który pomaga młodym programistom postawić pierwsze, znaczące kroki w karierze zawodowej. W ramach zakończonej właśnie drugiej edycji projektu, ponad 30 studentów uczelni wyższych stworzyło aplikację „Pillar”. Efekt? Zdobyte doświadczenie zawodowe i program, który pomaga pacjentom w procesie leczenia.
Posiadanie umiejętności praktycznych w momencie ubiegania się o pierwszą pracę, determinują często wynik rekrutacji – szczególnie w przypadku zawodów inżynierskich czy technicznych. Zasada ta dotyczy także studentów informatyki czy programowania. Coraz częściej wymaga się od nich nie tylko teoretycznej znajomości danego języka komputerowego, ale także doświadczenia w realizacji projektów technologicznych.
– Ponad 21000 linii kodu „Pillera”, które zajęłyby ponad 700 stron drukowanego tekstu – pod tymi liczbami kryje się dla młodych ludzi wielka wartość, tj. zdobyte umiejętności praktyczne – powiedział Dawid Suryś, jeden z uczestników Junior KMD Academy.
Gdzie zdobyć niezbędne umiejętności?
– Ćwiczenia na uczelniach wyższych są niezwykle cenne, ale niewystarczające w kontekście przygotowania do podjęcia pracy. Takie jest też w sumie ich założenie – mają nas ukierunkować, a nie wyposażyć w umiejętności praktyczne – o te musimy zatroszczyć się sami – dodaje Katarzyna Ambroziak, uczestniczka Junior KMD Academy – Możemy szkolić się w domu, lub też, co zdecydowanie jest bardziej efektywne i po prostu ciekawsze, skorzystać z pomocy profesjonalistów.
Możliwość zdobycia praktycznych umiejętności programistycznych oferuje KMD Poland w ramach projektu „Junior KMD Academy”. To program edukacyjny, w którym doświadczeni inżynierowie z KMD Poland wspierają merytorycznie studentów realizujących własny pomysł technologiczny.
Dotychczas odbyły się dwie edycje akademii. W drugiej, która zakończyła się w połowie lipca br., ponad 30 studentów z Warszawy i Lublina stworzyło darmową aplikację mobilną „Piller”. Jej zadaniem jest wsparcie pacjentów w systematycznym zażywaniu leków. Przez 6 miesięcy uczestnicy programu regularnie spotykali się ze swoimi mentorami z KMD Poland, którzy doradzali im, jak efektywnie prowadzić projekt informatyczny. Każde ze spotkań składało się z eksperckiego wykładu oraz części praktycznej, podczas której prowadzący pomagali w rozwiązaniu pojawiających się w ramach rozwoju aplikacji wyzwań. Studenci poznali zagadnienia związane z programowaniem multiplatformowym i funkcjonalnym, platformą Xamarin, tworzeniem przyjaznych interfejsów użytkownika, czy framework MvvmCross.
– Czuję, że moje umiejętności bardzo się rozwinęły. Mogę także pochwalić się pierwszym doświadczeniem zawodowym i wydaną autorską aplikacją. Podczas nauki w Akademii czułem, jakbym pracował w dynamicznie rozwijającym się startupie technologicznym – podkreśla Dawid Suryś, uczestnik Junior KMD Academy.
Rekrutacja do drugiej edycji „Junior KMD Academy” była otwarta dla wszystkich studentów kierunków informatycznych. Uczestnicy samodzielnie zgłaszali się poprzez formularz internetowy. Autorski program jest częścią strategii działań CSR-owych KMD Poland.
Cieszę się, że tworząc aplikację „Piller” w ramach drugiej edycji „Junior KMD Academy” połączyliśmy element edukacyjny ze społecznym. Studenci nabyli nowych umiejętności praktycznych z zakresu programowania i zarządzania projektami, a osoby starsze oraz niepełnosprawne mogą skutecznie, i bezpiecznie, prowadzić terapię lekową. Mam nadzieję, że podobne połączenie uda nam się uzyskać w kolejnych edycjach programu – mówi Adam Wiercioch, Dyrektor Działu Usług Wspólnych, jeden z pomysłodawców programu „Junior KMD Academy”.
Czym jest „Piller”?
„Piller” to aplikacja mobilna przeznaczona na telefony z Androidem, której celem jest pomoc w systematycznym zażywaniu leków. W projektowaniu programu, tak by jak najlepiej odpowiadał na potrzeby użytkowników, pomagali członkowie Fundacji Akademia Integracji – współorganizator programu „Junior KMD Academy”. Wśród nich znaleźli się m.in. szermierze na wózkach, wybitni sportowcy, paraolimpijczycy, wielokrotni medaliści Mistrzostw Świata i Europy.
Aplikacja pozwala użytkownikowi na stworzenie szczegółowego harmonogramu uwzględniającego potrzebną dawkę oraz godzinę przyjmowania. Możliwe jest także zrobienie zdjęcia danego leku i wprowadzenie go do programu. Dzięki temu aplikacja przypomina o terminie zażycia wyświetlając jednocześnie jego duże zdjęcie. Jest to szczególnie istotne dla osób starszych, niepełnosprawnych bądź przyjmujących dużą liczbę lekarstw – dzięki temu prawdopodobieństwo pomylenia leków znacząco się zmniejsza. „Piller” jest dostępny do pobrania za darmo w sklepie Google Play.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej. Warsztaty i wykłady Junior KMD Academy są dostępne na kanale YouTube.
* „Start na rynku pracy”, 2016, s. 12.