Wysokie koszty OC to zmora kierowców. Jakie czynniki wpływają na jego kwotę? Co możemy zrobić, aby płacić jak najmniej? Poznaj nasze sposoby.

Na kwotę OC składa się wiele czynników. Od najbardziej podstawowych, takich jak bezszkodowa jazda, do mniej oczywistych – stan cywilny kierowcy. Warto wiedzieć, że wszyscy ubezpieczyciele są ustawowo zobowiązani do oferowania takiego samego zakresu ubezpieczenia OC. Natomiast każdy z nich może inaczej wyliczać stawki, dlatego upewnijmy się, że wybieramy jak najtańszą ofertę. Możemy to zrobić łatwo i bez wychodzenia z domu! Odpowiedź udziela m.in. porównywarka ubezpieczeń Rankomat.pl. Sprawdź najlepsze sposoby na obniżenie kwoty OC.

Bądź dobrym kierowcą

To, na co masz największy wpływ, to sposób w jaki prowadzisz pojazd. Jeśli jeździsz przepisowo i bezszkodowo, w oczach ubezpieczyciela ryzyko szkody poniesionej z Twojej winy maleje, a tym samym znacząco obniżają się koszty Twojego OC.

Zdobywaj doświadczenie

Doświadczeni kierowcy z długim stażem mają większą wiarygodność u ubezpieczyciela. Im dłużej prowadzisz – tym mniej zapłacisz. Dlatego warto rozpocząć swoją przygodę za kółkiem jak najwcześniej.

Zmień stan cywilny

Tak, ten czynnik również ma wpływ na cenę Twojej polisy. Kierowcy posiadający rodziny, a zwłaszcza dzieci, mogą liczyć na niższe koszty OC. Są uważani za bardziej odpowiedzialnych i ostrożnych, przez co stanowią mniejsze ryzyko dla ubezpieczyciela.

Zrezygnuj ze sportowego auta

Parametry auta są niezwykle ważne dla ubezpieczyciela. Marka samochodu model, rodzaj paliwa, a nawet liczba drzwi to tylko niektóre z nich. Premiowani są posiadacze nowych aut, o jak najlepszym stanie technicznym. Warto wiedzieć, że wraz z mocą pojazdu wzrasta cena OC. Dlatego posiadacze sportowych aut (a także tuningowanych) zapłacą więcej – przez to, że mogą rozwijać większe prędkości, uważani są za bardziej ryzykownych kierowców.

Wyprowadź się z miasta

Miejsce zamieszkania kierowcy ma duże znaczenie dla ubezpieczyciela. Przyjmuje się, że im mniejsza miejscowość, tym mniejsze natężenie ruchu, a co za tym idzie – zredukowane ryzyko szkód.

Oczywiście nie jesteśmy w stanie spełnić wszystkich podanych powyżej warunków, nie dostosujemy przecież całego naszego życia do kosztów OC. To, co możemy zrobić, to wybierać mądrze – decydując się na najtańsze rozwiązania. Z pomocą spieszy nam internet, dzięki któremu możemy znaleźć najtańsze OC w Rankomat.