Wakacje za pasem, ale zanim nadejdą upragnione dni, trzeba podsumować cały rok nauki i wystawić świadectwa. Najlepsi uczniowie otrzymają wyróżnienia i nagrody książkowe. Tylko jakie publikacje wybrać, aby dzieci miały frajdę z lektury i przy okazji nauczyły się czegoś nowego? Sprawdź nasze zestawienie najciekawszych pozycji książek dla dzieci, które zainspirują je do dalszej nauki.

“Wojna, która zmieniła rondo” tłumaczenie Aleksandra Ada Oranż, projekt Art Studio Agrafka, Wydawnictwo Krytyka Polityczna, 2016 rok

wojna-ktora-zmienila-rondoTytułowe Rondo to miasto, w którym powietrze jest przezroczyste, wszyscy są szczęśliwi, a jedynym kłopotem jest to, że skończyły się bilety na koncert do oranżerii albo że w czyimś rowerze przedziurawiła się dętka. Mieszkańcy są bardzo wrażliwi, opiekują się parkami, hodują kwiaty, rozmawiają z ptakami i roślinami, śpiewają, malują, piszą wiersze i co rano uśmiechają się do słońca, podobnie jak śpiewające kwiaty.

Pewnego dnia zjawia się Wojna. Nikt nie wie, kim jest ta Wojna, która rozsiewa wokół siebie suche, kłujące, czarne chwasty. Chwasty nie pachną i natychmiast wgryzają się w ziemię; zasłaniają słońce. Danko, Zirka i Fabian, główni bohaterowie, starają się stawić czoła Wojnie w miarę swoich słabych możliwości…

To książka o tym, że wojna nie ma serca, nie rozumie żadnego języka, mimo to nie oszczędza nikogo i na każdym odciska swoje piętno. Jeśli jednak wspólnie zbudować maszynę Światła (na co wpadają Danko, Zirka i Fabian) i zacząć znów śpiewać bez względu na okoliczności, wówczas nawet najbardziej wrażliwe istoty przetrzymają i zwyciężą.

“Kim jest ślimak sam?” Maria M. Pawłowska, Katarzyna Bogucka, Jakub Szamałek, Wydawnictwo Krytyka Polityczna, 2015 rok

kim-jest-slimak-sam-maria-pawlowska-jakub-szamalekJak się okazuje pierwszego dnia szkoły, ślimak Sam jest trochę inny niż reszta klasy. Nie może się zdecydować, czy jest chłopcem czy dziewczynką. Ze wstydu chowa się do skorupki, ale przecież nie może tak przeczekać wszystkich tych lat w szkole…

Kiedy w końcu wychyla różki z ukrycia, w klasie czeka na niego kapibara Magda, szkolna pedagożka, która wysyła go ze specjalnym zadaniem do lasu. Ślimak spotka tam inne niezwykłe zwierzęta i dowie się, że nie ma jednego “prawidłowego” sposobu życia i tworzenia rodziny.

 

“Miasteczko szeptów. Przygody małych marzycieli” Vincent Zabus, Renaud Collin, Wydawnictwo Siedmioróg, 2015 rok

miasteczko-szeptow_okladka_przod_900pxByło sobie małe miasteczko zagubione wśród łąk i pól. Ładne domy na tle wspaniałej przyrody. Pomimo tych zewnętrznych uroków w miasteczku dzieją się dziwne rzeczy. Dzisiaj na przykład w miasteczku odbywa się doroczne święto z udziałem orkiestry dętej. Ale nie słychać żadnej muzyki, żadnego dźwięku, żadnych śpiewów. Nie widać też radości na twarzach mieszkańców ani radosnej atmosfery… Alicja jest mieszkanką tego miasteczka. Ludzie mówią, że ma niedobry charakter, a to dlatego, że ona wie, czego chce, a zwłaszcza – czego nie chce! Bo nie znosi życia w takim smutnym i posępnym miejscu! Książka polecana jest dzieciom w wieku 3-6 lat.

“Julia i tajemniczy sklep pana Pokrętły. Przygody małych marzycieli” Maud Michel, Jessica Secheret, Wydawnictwo Siedmioróg, 2015 rok

julia_okladka_przod_900pxNa rogu ulic Figlarnej i Czarodziejskiej mieści się dom, w którym mieszka Julia. Mała Julia nie jest radosną dziewczynką. Nosi wielkie okulary, co albo naraża ją na złośliwe docinki szkolnych kolegów i koleżanek, albo – co gorsza – sprawia, że staje się zupełnie niewidoczna dla innych dzieci, które nie chcą się zadawać z okularnicą.
Pewnego dnia Julia dowiaduje się, że pan Pokrętło, który prowadzi w okolicy dziwny sklep z artykułami żelaznymi, odchodzi na emeryturę i wystawia swoją firmę na sprzedaż. Dziewczynce udaje się namówić mamę, aby kupiła sklep pana Pokrętły. Dzień, w którym Julia spotka jego niezwykłych klientów, całkowicie odmieni jej życie…  Książka polecana jest dzieciom w wieku 3-6 lat.

“Zbawcy książek. Już czytam!” Agnieszka Stelmaszyk, ilustracje Kalina Zatoń, Wydawnictwo Zielona Sowa, 2016 rok

Zbawcy książek. Już czytam!Ktoś w szkolnej bibliotece niszczy książki. Tosia i Kasia postanawiają więc przeprowadzić śledztwo i uratować książki. Ich odkrycie jest zaskakujące! Czyżby był za to odpowiedzialny troll? Ale skąd się tu wziął?
Już czytam to wznowienie serii 12 książek przeznaczonych do samodzielnego czytania przez dzieci dopiero zaczynające swoją przygodę z czytaniem. Zabawne historyjki z niesamowitymi bohaterami i ich niezwykłymi przygodami rozbawią i zachęcą do czytania każdego młodego czytelnika. Wartkie opowieści napisane prostym i barwnym językiem sprawią, że czytanie stanie się prawdziwą przyjemnością. Duża czcionka i wesołe ilustracje uatrakcyjnią czytanie. Na końcu każdej książki znajduje się słowniczek, wyjaśniający trudne wyrazy, i zadania sprawdzające wyniesioną z książek wiedzę. Książki zostały skonsultowane przez metodyka edukacji wczesnoszkolnej.

“W góry!” Piotr Karski, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2016 rok

w góryPrzewodnik do rysowania, który za pomocą zadań plastycznych i pomysłów na aktywności przekaże dzieciom ogrom wiedzy o górach. Można dowiedzieć się z niego, skąd się one biorą, jak rosną i jak się zmieniają. Dzieci odwiedzą górskie szczyty, lodowce i jaskinie. Wytropią wilki, niedźwiedzie i śnieżne pantery – a może nawet yeti! Młodzi czytelnicy poznają tajemnice górskich lasów i roślin rosnących w górach. Zapoznają się z góralami z całego świata, zobaczą ich stroje i domy. Nauczą się czytać mapę, planować trasę wędrówki i orientować się w górskim terenie. Spróbują górskich sportów i dowiedzą się, jak zdobyć Mount Everest. Książka polecana jest dzieciom powyżej 7 roku życia.

 

 

“Banzai” Zofia Fabjanowska-Micyk, ilustracje Joanna Grochocka, Wydawnictwo Dwie Siostry

BonzaiPrzewodnik dla dzieci po znanych i nieznanych osobliwościach kultury i krajobrazu Japonii. Dzieci dowiedzą się z niej m.in. dlaczego Japonię nazywa się Krajem Kwitnącej Wiśni? Co oznacza czerwona kropka na japońskiej fladze? Czy „daj dziobu” to na pewno „daj buziaka”? Skąd się wzięła Hello Kitty? Dlaczego w Japonii złodzieje, okradając domy, zdejmują buty? Ta książka to prawdziwa podróż po Japonii. Dzieci przeczytają w niej o japońskim piśmie i języku, jedzeniu na macie, ceremonii picia herbaty, kimonie, origami, sztukach walki, kreskówkach i komiksach – i wielu innych japońskich ciekawostkach. Seria „Świat dla Dociekliwych” prezentuje kulturę różnych krajów: opowiada o miejscach, postaciach, zabytkach, potrawach i pojęciach, o których prawie każdy słyszał, ale mało kto naprawdę zna kryjące się za nimi historie – a także o tych mniej znanych, które warto poznać.

“Szczuroburger” David Walliams, Wydawnictwo Mała Kurka, 2016 rok

szczuroburger-b-iext34096150Kolejna książka Davida Walliamsa, brytyjskiego autora o fenomenalnym poczuciu humoru. Jego powieści czytają zarówno młodsi, jak i starsi. Ci pierwsi trzęsą się ze śmiechu, ci drudzy czasem z oburzenia.

Zoe nie ma łatwego życia: okropna macocha jest tak leniwa, że męczy się nawet przy zmienianiu kanałów telewizyjnych, przywódczyni szkolnego gangu wykorzystuje każdą okazję, by ją gnębić, a na dodatek podły sprzedawca burgerów czyha na życie jej malutkiego przyjaciela i wymyślił nikczemny plan…

 

 

“Ilustrowana księga przysłów dla dzieci”, pod red. Iwony Wierzby, ilustracje Agnieszka Popek-Banach, Kamil Banach, Wydawnictwo Albus

1_Ilustrowana-księga-przysłów-dla-dzieciKto się trzyma przysłów, ten się mądrym stanie, bo przysłowia dobrze uczą, trzeba zważać na nie. „Ilustrowaną księgę przysłów”, przygotowano z myślą o najmłodszych. Przysłowia mogą uczyć, pomagać w życiu, jako pewne prawidła moralne, są bowiem z reguły przestrogami, nakazami, zakazami i pouczeniami. Mogą objaśniać różne sprawy, może w naiwny, ale nie pozbawiony rozsądku sposób. Przysłowia zawierają w swych sformułowaniach i w traktowaniu tematu bardzo dużo dowcipu, humoru, przedniej zabawy, nierzadko wdzięku i poezji.
Wszystkie przysłowia dzięki rytmowi łatwo wpadają w ucho i ubarwiają język, stanowiąc o jego urodzie i sile. Przysłowia zamykają przebogate treści w najmniejszej możliwej formie. Te miniatury literackie o wielkim artystycznym kunszcie, obejmują swoim zasięgiem tematycznym cały obszar życia, egzystencji i kultury człowieka. Dzięki takim cechom przysłów jak lapidarność (zwięzłość, wyrazistość), metaforyczność, charakter dydaktyczny, powszechność, obrazowość, interesująca forma językowa oraz stosunkowo mała zmienność są one wdzięczne dla ucha, bardzo sugestywne i łatwe do zapamiętania.

“Czas start!” Piotr Karski, Wydawnictwo Muza, 2014 rok

czas startNowatorska książka w całości przygotowana przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dzieci znajdą w niej odpowiedzi na mnóstwo pytań. Przykładowe tytuły rozdziałów to: Kto wymyślił czas?, Pora na pory roku, Zrób sobie zegar, Trzy w jednym, czyli kalendarz Majów, Podróże w czasie. Wszystkie zagadnienia zostały omówione lekko i z poczuciem humoru, nowoczesna grafika pomaga zrozumieć nawet trudniejsze fragmenty.