„Jak to możliwe? Odpowiedzi na pytania ciekawskich dzieci” Kathy Wollard, Prószyński i S-ka
Odtąd żadne pytanie dziecka nie będzie za trudne. Książka niezbędna w każdej domowej biblioteczce! Dlaczego niebo jest niebieskie? W jaki sposób mruczą koty? Dlaczego mamy czkawkę? – odpowiedzi na większość dziecięcych pytań zebrane w jednej znakomitej książce o charakterze edukacyjnym. Adresowana do samodzielnego czytania przez młodych czytelników powyżej 10 lat i do rodziców dzieci zadających nie zawsze łatwe pytania. Wiadomości o świecie podane są w niej w formie pytań i ciekawych rozbudowanych odpowiedzi. Większość tematów wzbogacona jest też komiksowymi ilustracjami oraz tabelką, w której znajdują się konkretne, często liczbowe informacje. Pytania w większości zostały zadane drogą mailową przez dzieci z całego świata – od Brooklynu do Bangalore – z Brazylii, Indonezji, Australii i Kanady, z Omanu i Wielkiej Brytanii. Napływały do gazety „Newsday”, do rubryki zatytułowanej jak ten potężny tom: „Jak to możliwe?”.
„Bajka o drzewie” Eliza Piotrowska, Wydawnictwo Biobooks
To pierwsza książka z serii “Zielone Bajki”, adresowanej do dzieci w wieku od 3 lat. Przepiękna opowieść o otaczającym świecie i jego przemianach, poezja natury, ujmująca ciepłem i prostotą, z pewnością zachwyci, rozbawi i wiele nauczy najmłodszych czytelników. Ta i kolejne Zielone Bajki w niebanalny sposób łączą elementy magiczne, ekologiczne i humorystyczne. Drzewo uczy cierpliwości (Zanim drzewo dotknie nieba, to poczekać trochę trzeba.), przypomina o szlachetnym pięknie natury (A gdy ptak je śpiewem wzrusza, czuje jak mu rośnie dusza.), symbolizuje dostojną pokorę (A co z drzewem? Drzewo STOI. Lat przybywa mu i słoi.). „Bajka o drzewie” znalazła się na Złotej Liście Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.
„Być jak Ignacy” Romek Pawlak, Dom Wydawniczy REBIS
Przygody Ignacego Łukasiewicza, wynalazcy lampy naftowej. Nowa seria dla dzieci! Wakacje na wsi pod Krosnem zamiast w Grecji wcale nie muszą być nudne! To może być wielka przygoda, w trakcie której osobiście poznasz sławnego wynalazcę i zajrzysz w głąb XIX wieku. A także do szybu, skąd wkrótce wytryśnie ropa naftowa. A potem spadniesz na lufę wielkiej armaty. I trzeba będzie zmierzyć się z dwoma tajemniczymi i groźnymi wysłannikami Rockefellera! Tomek i Majka są dzielni i przedsiębiorczy. Ale nie jest łatwo poradzić sobie z niebezpieczeństwem, nawet mając u boku Ignacego Łukasiewicza. Czy dadzą radę, czy na zawsze zagubią się wśród poplątanych ścieżek czasu?
„Księżniczka w papierowej torbie” tekst: Robert Munsch, ilustracje: Michael Martchenko, Feminoteka
Czy księżniczki w bajkach dla dzieci zawsze muszą być bierne i czekać na królewicza na białym koniu, który wybawi je z opresji? Poznaj odważną, inteligentną i niezwykłą księżniczkę Elżbietę, która wyrusza w ślad za strasznym smokiem, by uwolnić księcia Ronalda. Księżniczka miała poślubić księcia Ronalda, gdy groźny smok zaatakował zamek i porwał księcia. Książka dla dzieci „Księżniczka w papierowej torbie” napisana przez Roberta Munsch’a z ilustracjami Michael’a Martchenko została wydana po raz pierwszy w Kanadzie w latach 80. i natychmiast zyskała uznanie nie tylko dzieci i dorosłych, ale i krytyki feministycznej. Przełamuje powielany w wielu bajkach o księżniczkach stereotyp biernej dziewczynki, czekającej na swojego księcia. Książka wznawiana jest do dziś w wielu krajach. Po raz pierwszy w Polsce. Fantastyczna opowieść dla dziewczynek (i nie tylko) od lat czterech.
„Być jak Tygrys” Przemysław Wechterowicz, Wydawnictwo EZOP
Pełna humoru historia Tygrysa w wielkiej dżungli, zilustrowana przez Emilię Dziubak. Fajnie jest być jak Tygrys. Bycie Tygrysem to niełatwa sprawa. Zajmująca, wciągająca, ekscytująca w najwyższym stopniu, ale niełatwa. A to do kogoś trzeba się podkraść, szorując brzuchem po ziemi, a to kogoś trzeba namówić, żeby dał się zjeść, wdając się z nim w długą, kulturalną konwersację, a ile potem jeszcze tłumaczenia się przed znajomymi, same problemy. Ale czasami bywa tak, zwłaszcza po zmierzchu, że bycie Tygrysem staje się wprost… magiczne. Roaaar!