„Wielka ucieczka Dziadka” David Walliams, Dom Wydawniczy MAŁA KURKA
Gdy Dziadek się zestarzał, zaczęła zawodzić go pamięć. Myślał, że nadal trwa druga wojna światowa, a on jest asem przestworzy Królewskich Sił Powietrznych. Dlatego kiedy musiał zamieszkać w domu spokojnej starości „Zmierzch Życia”, czuł się jak w obozie jenieckim. Postanowił stamtąd uciec. W misterny plan wtajemniczył tylko swojego ukochanego wnuka. Autor w mistrzowski sposób przedstawia trudny temat choroby Alzheimera i opieki nad chorym członkiem rodziny. Przemawia wprost do serca, unikając patosu. Nie sposób oprzeć się jego historii o wnuczku i dziadku, ale i zrozumieniu, szacunku, zaufaniu i wielkiej rodzinnej miłości. Takiej, której każdy z nas chciałby doświadczyć wśród swoich bliskich.
„Krótka historia nauki” William Bynum, Wydawnictwo RM
Ta ciekawa książka opowiada pasjonującą przygodę – historię nauki. Zabiera czytelników do gwiazd oglądanych przez teleskop, gdy Słońce zastąpiło Ziemię w centrum Wszechświata. Zagłębia się pod powierzchnię planety. Kreśli ewolucję układu okresowego pierwiastków. Wprowadza w świat fizyki, objaśniającej elektryczność, grawitację i budowę atomów. Relacjonuje przebieg naukowego śledztwa, które doprowadziło do odkrycia cząsteczki DNA, a zarazem całkiem nowych obszarów do zbadania. Przytaczając zaskakujące i osobiste historie naukowców, zarówno sławnych, jak i nieznanych. Krótka historia nauki śledzi postęp nauki poprzez stulecia.
„Zagubiona dusza” Paulina Lipińska, Wydawnictwo Psychoskok
„Zagubiona dusza” Pauliny Lipińskiej to powieść z kategorii fantastyka. Ada i Igor to nastolatkowie spędzający ze sobą każdą wolną chwilę. Okres wakacyjny sprzyja wspólnym spacerom i wyprawom rowerowym. Są ze sobą bardzo zżyci, lecz żadne z nich nie chce dopuścić do siebie myśli, że pomiędzy nimi może zrodzić się uczucie. Nieszczęśliwe wydarzenie powoduje, że Ada zostaje uwięziona pomiędzy światem realnym, a duchowym. Nie może wrócić do swojego ciała, ale także nie może odejść. Dziewczyna domyśla się, co trzyma ją pomiędzy światami, jednak nie potrafi sobie z tym problemem poradzić. Wie, że rozwiązaniem jest przełamanie lęku i walka o własne życie. Jedyną osobą, która może jej pomóc przezwyciężyć strach przed miłością jest opiekuńczy Igor. Książka niesie ze sobą wiele egzystencjalnych pytań o śmierć i życie. Ada nie chce być ciężarem dla swoich bliskich, dlatego chce rozwiązać wszystkie niedokończone sprawy sprzed wypadku, choć nawet wtedy nie jest do końca pewna tego, co wtedy nastąpi.
„Biała śmierć” Patrycja Falandysz, Goneta
Bezinteresowna i czysta miłość zawsze wyciąga rękę z pomocą. Narkomanka taką otrzymuje, ale nie korzysta z niej. Odkrywa jej dobro, gdy jest już bardzo źle. Niewzruszone uczucie pomaga w zrozumieniu priorytetów życiowych.
„Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” Katarzyna Ryrych, Barbara Kosmowska, Katarzyna Terechowicz, Wojciech Cesarz, Paweł Beręsewicz, Andrzej Maleszka, Prószyński i S-ka
Zbiór opowiadań dla młodzieży w wieku 11-15 lat – o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości, pokojowym nastawieniu do świata… Autorami czternastu opowiadań (o każdej z wartości) są laureaci Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom. Opowiadanie o mądrości napisał zaś związany od lat z Fundacją Andrzej Maleszka, niezwykle popularny i lubiany autor bestsellerów dla dzieci i znakomity reżyser. Niewiele jest książek tak poważnie traktujących młodego czytelnika. Znakomicie napisana, świetnie zilustrowana – śmieszy i wzrusza, rozczula i skłania do refleksji, prowokuje do sporów i dyskusji. Na pewno niejeden nastolatek będzie identyfikował się z bohaterami „Gorzkiej czekolady…” – Kacprem, któremu tak trudno zdobyć się na odwagę, nastoletnią właścicielką wielorasowego psa Kufla, której życie będzie o wiele prostsze, gdy przestanie notorycznie kłamać.
Źródło: Raport Prezenty Edukacyjne 2016