Dziewczyna z pociągu, Paula Hawkins, wydawnictwo Świat Książki
Rachel codziennie dojeżdża do pracy tym samym pociągiem. Wie, że pociąg zawsze zatrzymuje się przed tym samym semaforem, dokładnie naprzeciwko szeregu domów. Zaczyna się jej nawet wydawać, że zna ludzi, którzy mieszkają w jednym z nich. Uważa, że prowadzą doskonałe życie. Gdyby tylko mogła być tak szczęśliwa jak oni. I nagle widzi coś wstrząsającego. Widzi tylko przez chwilę, bo pociąg rusza, ale to wystarcza. Wszystko się zmienia. Rachel ma teraz okazję stać się częścią życia ludzi, których widywała jedynie z daleka. Teraz się przekonają, że jest kimś więcej niż tylko dziewczyną z pociągu.
Prawa sprzedane do 47 krajów. Ponad 3 miliony egzemplarzy sprzedanych w Stanach Zjednoczonych Ponad 1 milion w Wielkiej Brytanii. Prawa do filmu kupiła wytwórnia Dreamworks.
Idź, postaw wartownika, Harper Lee, wydawnictwo FILIA
“Wyspą każdego człowieka, Jean Louise, jego wartownikiem jest sumienie.” Na południu Stanów Zjednoczonych trwają spory wokół kwestii nadania Murzynom pełni praw obywatelskich. Do miasteczka Maycomb w Alabamie wraca z Nowego Jorku dwudziestosześcioletnia Jean Louise Finch, zwana Skautem. Powrót w rodzinne strony okazuje się dla niej słodko-gorzkim doświadczeniem. Wszystkie wartości, w które dziewczyna wierzyła, są podważane. Na jaw wychodzi bolesna prawda o ludziach najbliższych jej sercu – bliskich i mieszkańcach rodzinnego miasta. “Idź, postaw wartownika” to doskonałe studium młodej kobiety, która wchodzi w dorosłość w trudnym okresie politycznych przemian, rozliczając się jednocześnie z iluzjami przeszłości. W tej podróży jedynym przewodnikiem jest sumienie człowieka. Napisana w połowie lat pięćdziesiątych powieść Harper Lee nie tylko przedstawia nowy portret bohaterów “Zabić drozda”, ale przede wszystkim potwierdza ponadczasową wartość tej klasycznej powieści. Stanowi wspaniałe dopełnienie, nadając jej nowe znaczenie i nową głębię. “Idź, postaw wartownika” pozwala czytelnikom także docenić talent autorki, która z niezwykłą mądrością, pasją i humorem opisuje trudne czasy wielkich przemian, zarazem uświadamiając ich ogromny wpływ na współczesny świat.
Lekkie halki czarownic i inne mikroopowieści, Elżbieta Isakiewicz, Wydawnictwo Perspektywa
Zbiór mikroopowieści, które tworzą oryginalny, literacki przewodnik po życiu. Obok pełnych emocjonalnego napięcia scen ze współczesnego dnia powszedniego znajdziemy tu złote myśli, a także minibiografie niezwykłych postaci ze świata sztuki i nauki oraz poruszające wyobraźnię historie zdarzeń, które tchną tajemnicą drugiego dna. Kobieta, której złodziej kradnie torbę ze zmarłym psem, dziecko błąkające się po ulicach, by mówić przechodniom „dzień dobry”, staruszka oferująca na przystanku autobusowym chleby, których nikt nie chce, stolarz wykonujący drzwi, przez które można uciec, czy średniowieczny poeta, który wymyśla ukochaną, by pisać do niej sonety – podają sobie ręce w uniwersalnym człowieczym doświadczeniu bólu i samotności, ale też zachwytu nad urodą i magią życia. „Lekkie halki czarownic” to książka szczególna, bo powstała z inspiracji czytelników literackiej strony internetowej Elżbiety Isakiewicz (tzw. fanpage’a), zrzeszającej tysiące fanów. Mała forma, wielka treść. Pisane piękną polszczyzną, wciągające niczym sensacyjna fabuła mikroopowieści, których bohaterkami są sceny z dnia powszedniego, a także poruszające wyobraźnię historie zdarzeń z tajemnicą drugiego dna. To maleńkie arcydzieła o życiu.