Przygotowujesz się do egzaminu, piszesz pracę dyplomową albo realizujesz projekt i powoli dopada Cię widmo deadline’u? Jak uporać się ze wszystkimi obowiązkami na czas? Zwiększyć poziom swojej koncentracji i działać! Sprawdźcie nasze proste sposoby i stosujcie je każdego dnia.
1. Podstawa – zadbaj o kondycję
Łatwiej osiągać cele i zmagać się z codziennymi trudami, gdy jesteśmy w pełni sił. Jeśli zależy Ci na wysokiej koncentracji i efektywności działań, zadbaj o regularny sen, który zregeneruje Twoje komórki. Ważny jest też ruch na świeżym powietrzu, dzięki któremu rozruszasz swoje ciało i dotlenisz mózg. Kolejnym istotnym elementem jest dieta – wybieraj wartościowe nieprzetworzone pożywienie. Szczególnie korzystne dla pamięci i koncentracji są produkty bogate w witaminy A, E, C oraz wszystkie z grupy B, a także kwas foliowy i makroelementy jak wapń, potas, magnez, cynk, żelaza i fosfor. Warto włączyć do swojej diety orzechy, o tym jakie mają znaczenie dla mózgu dowiecie się tutaj. Dobrym pomysłem będzie zastąpienie kawy wodą mineralną, ponieważ – wbrew pozorom – nadmiar kofeiny obniża poziom koncentracji.
2. Wykonuj tylko jedno zadanie
Zajmowanie się kilkoma zadaniami jednocześnie wpływa na częstość występowania błędów, do których trzeba wracać i poprawiać je. Dlatego wysokiej koncentracji sprzyja skupienie się tylko na jednym zadaniu. Zanim przystąpisz do działania, rozpisz sobie wszystkie zadania, ponumeruj je według statusu ważności i zabierz się do pracy! Staraj się nie myśleć o tym, co jeszcze Cię czeka, lub co już zrobiłeś, skup się na obecnym zadaniu i poświęć mu maksimum uwagi. Gdy wykonasz zadanie przejdź dalej.
3. Odrzuć przyzwyczajenia
Gdy często wykonujemy te same zadania, działamy automatycznie, często zapominając o tym, że w ogóle je zrobiliśmy. Podchodź do każdej czynność tak, jakbyś wykonywał ją pierwszy i ostatni raz z życiu, dzięki temu utrzymasz wysoki poziom koncentracji.
4. Filtruj myśli
Nie odrywaj się od swoich zajęć, jeśli wpadnie Ci do głowy rewolucyjna myśl lub taka, która nie daje Ci spokoju – zapisz ją. Dzięki temu, usuniesz ją z myśli na czas wykonywanego zadania, uzyskasz spokój i będziesz mógł do niej wrócić, gdy będziesz już wolny.
5. Motywuj się!
Gdy brakuje Ci sił lub tracisz chęci do działania pomyśl o celu, do którego dążysz. Może będzie to uzyskanie dyplomu, szybsza spłata kredytu albo wcześniejsze skończenie obowiązków i spotkanie z przyjaciółmi.
6. Odpoczywaj i rób przerwy
Pracuj przez 50 minut bez przerwy w skupieniu, a 10 minut w każdej godzinie przeznacz na relaks i robienie czegoś zupełnie innego. Jeśli pracujesz przy komputerze lub książkach – poświęć 10 minut na aktywność fizyczną i przewietrzenie głowy. Dzięki temu Twoje ciało będzie w stanie pracować w skupieniu przez kolejne 50 minut. Co jeśli będziesz pracował bez przerwy? Mózg będzie zmęczony i sam zwolni obroty przez co będziesz mniej efektywny.
7. Baw swój mózg!
Graj na instrumentach, śpiewaj, medytuj, ucz się języków obcych, czytaj – wszystko dla rozrywki i przyjemności mózgu. O tym dlaczego nasze głowy kochają różnorodność i jakie atrakcje warto im serwować przeczytasz tutaj.