Drogie kursy, szkolenia z wyższej półki nieustannie nas kuszą promocjami zachęcającymi do zakupu, podczas gdy bezpłatna wiedza jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Sprawdź, w jaki sposób najłatwiej do niej dotrzeć!

Uczyć się i rozwijać można całkowicie za darmo. Najpierw jednak trzeba się rozejrzeć w swoim mieście oraz solidnie przeszukać internet. Wbrew pozorom, największe wyzwanie to nie pieniądze, a znalezienie czasu na naukę i dobranie odpowiednich materiałów edukacyjnych do tego, co znajduje się w zasięgu naszych zainteresowań. Sprawdź porady, dzięki którym łatwiej będzie Ci się przygotować do poszukiwań źródeł bezpłatnej wiedzy.

Sprawdzajmy uczelnie
Korzystanie z wiedzy najlepszych wykładowców w kraju nie zawsze wiąże się ze studiami. Bardzo dużo wykładów jest otwartych również dla słuchaczy z zewnątrz. Uczelnie w ten sposób chcą się promować, a my mamy okazję poszerzać swoje horyzonty. Warto sprawdzić, czy w naszym mieście nie ma przypadkiem takich możliwości. Wiek też nie jest problemem. Wręcz przeciwnie – starsi ludzie mają do dyspozycji uniwersytety trzeciego wieku, które oferują naukę języków obcych i rozmaitych przedmiotów – często bez żadnych opłat. Im większe miasto, tym większe prawdopodobieństwo, że znajdziesz szeroką ofertę bezpłatnych zajęć.

Bezpłatna edukacja za jednym kliknięciem
W ostatnich latach otwarte kursy internetowe organizowane przez uniwersytety i instytuty naukowe z całego świata, zdobywają wielką popularność. Dzięki nim możemy przyswajać wiedzę i rozwijać swoje zainteresowania, nie obciążając portfela. Wystarczy poszukać w sieci odpowiednich firm i uczelni, które bezpłatnie udostępniają treści naukowe przez internet. Specjalistyczne artykuły, zestawy ćwiczeń i testów, a także nagrania wykładów z różnych dziedzin naukowych całkowicie za darmo znajdziemy np. w serwisie Coursera. Bezpłatny udział w naukowych konferencjach, często prowadzonych przez gwiazdy światowej nauki, umożliwiają nam takie serwisy jak np. TED (Technology, Entertainment and Design). Nieodpłatną edukację matematyczną, artystyczną, informatyczną, ekonomiczną, fizyczną, chemiczną i wiele innych zapewniają także edukacyjne organizacje non-profit, jak np. Khan Academy. Osobom, które chcą bezpłatnie poszerzyć swoją wiedzę z zakresu finansów z pewnością pomocna będzie platforma edukacyjna Kapitalni.org, na której znajdziemy treści przygotowane przez uznanych na rynku ekspertów.

YouTube to nie tylko filmy i muzyka
Ten najpopularniejszy serwis video kojarzy się nam głównie z rozrywką, natomiast jedną z jego najszybciej rosnących kategorii jest właśnie edukacja. Znajdziemy tam profesjonalnych trenerów i wykładowców, ale też pasjonatów, którzy swoją wiedzą dzielą się w internecie na rozmaitych vlogach. Mówiąc inaczej, czyli program o tym jak poprawnie posługiwać się językiem polskim lub vlog polskiego dziennikarza – Polimaty, to tylko dwa przykłady darmowych kanałów edukacyjnych na YouTube.

Uczmy się angielskiego
Ten jeden z najpopularniejszych języków na świecie, zdominował również branże edukacyjną i to właśnie po angielsku znajdziemy najwięcej wartościowych materiałów do nauki. Od bezpłatnych kursów online, przez vlogi i platformy e-learningowe, po aplikacje na telefon, jak np. Ucz Się Języka – program, który pozwoli szybciej i sprawniej przyswoić słownictwo obcego języka. Doskonałym przykładem jest również darmowa platforma edukacyjna Quizlet. Dzięki niej możemy uczyć się za pomocą fiszek, a także sami je tworzyć.

Artykuł przygotowany przez ekspertów Wonga.com, we współpracy z ekspertem Tomaszem Jaroszkiem.