Wszystko zaczęło się od… kuzyna, któremu bardzo spodobała się możliwość tworzenia cyfrowej rzeczywistości. To właśnie jemu Mateusz Jarus, pomysłodawca i twórca CodeAll pokazał, jak wielkie możliwości daje programowanie. Zadając sobie jednocześnie pytanie: “Dlaczego, ta niezwykle cenna i przydatna wiedza zarezerwowana jest tylko dla studentów specjalistycznych kierunków?” Mateusz postanowił stworzyć narzędzie, które pomoże młodym ludziom nauczyć się komunikować w najważniejszym z języków i wejść w erę… programowania.
Tak właśnie powstał SmartBox, czyli coś w rodzaju niewielkiego czujnika który można podłączyć do komputera, telefonu lub tabletu. Odpowiednio programując urządzenie możemy stworzyć czujnik cofania w samochodzie, alarm w domu czy otrzymać informację na komórkę o wrzuceniu listu do skrzynki przez listonosza. Każdy może je samodzielnie zaprogramować i dostosować do własnych potrzeb. Możliwości są nieograniczone!
Zespół CodeAll to 7 młodych, kreatywnych osób z Poznania. Pod adresem www.codeall.fun znajdziecie ich stronę, na której nowoprzybyłych wita Code Owl, czyli przyjazny asystent, wspierający proces odpowiedniego zaprogramowania SmartBoxa. Sowa, czyli w języku angielskim owl wskazuje uczniom, podczas rozmowy w formie czatu, jakiego kodu należy w danej sytuacji użyć tłumacząc przy okazji prostym językiem wiedzę programistyczną.
Ich pomysł poparło już wiele inicjatyw, w tym: Ośrodek Doskonalania Nauczycieli w Poznaniu, Poznański Park Naukowo-Technologiczny, Fundacja Świadoma Edukacja, Laboratorium Wyobraźni. Popierają ich także blogerzy: Inspiracje dla szkoły, Fit edukacja, Edukacja z pasją i my! portal Edutorial.pl.
O CodeAll jest coraz głośniej
CodeAll zdobył pierwsze miejsce w II edycji projektu eduLAB na najbardziej innowacyjne narzędzie w branży edukacyjnej. Google zaprosił CodeAll do swojego programu akceleracyjnego Google Launchpad, gdzie będzie ono rozwijane wspólnie z mentorami i ekspertami. CodeAll był także prezentowany 20 października podczas inicjatywy CodeWeek, wspieranej przez Komisję Europejską, promującej naukę programowania. 28 listopada podczas Nocy Naukowców na Politechnice Poznańskiej z CodeAll skorzystało ponad 600 osób. CodeAll pojawił się także w tym roku na wielu konferencjach, m.in. BeZee – trendy w edukacji w Gdańsku, Innowacyjna Edukacja w Poznaniu, Kodowanie to nie wyzwanie na Politechnice Łódzkiej. O CodeAll mówiono i pisano w mediach, m.in. w poznańskiej telewizji WTK oraz portalu NEWSERIA Innowacje.
Spotkania z uczniami
Nic, co ma służyć dzieciom i młodzieży nie może powstać bez ich aktywnego udziału. Dlatego właśnie zespół CodeAll spotyka się z uczniami w szkołach i prezentuje możliwości narzędzia, jednocześnie zarażając miłością do programowania.
Do końca kwietnia 2018 roku zespół CodeAll zaprasza uczniów z całej Wielkopolski, w wieku 14 – 19 lat do wzięcia udziału w inicjatywie, która łączy okazję do poznawania zasad programowania z możliwością spotkania z programistami. Twórcy projektu chcą także poznać opinię swoich potencjalnych odbiorców, w związku z tym uczniowie mają możliwość zupełnie za darmo skorzystać z różnych narzędzi służących do nauki programowania, w tym oczywiście z rewolucyjnego CodeAll.
Spotkania odbywają się w szkołach, a w trakcie ich trwania uczniowie samodzielnie programują, poznają, pytają i oczywiście bawią się 🙂
Aby dołączyć do projektu wystarczy napisać maila na adres: hello@codeall.fun