Seks to jeden z ważniejszych elementów naszego życia. Ma on istotny wpływ nie tylko na trwałość związku, ale w dużej mierze przekłada się także na inne płaszczyzny. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Akademii Feminum wynika, że według kobiet jakość życia seksualnego oddziałuje również na  zdrowie (63 proc. badanych pań), relacje rodzinne (62 proc.) oraz pracę (30 proc.)*

Jakość współżycia ma bardzo istotne znaczenie z perspektywy różnych sfer naszego życia. Problemy w łóżku mogą negatywnie wpłynąć nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na zdrowie, relacje rodzinne oraz pracę. Maria Rotkiel, psycholog i trenerka par, a także ekspert Akademii Feminum wyjaśnia, czym jest jakość współżycia i jak wpływa na nasze życie.

Czym jest jakość współżycia?

– Jakość współżycia to przede wszystkim sposób na to, aby kobieta nie tylko czuła się dobrze podczas seksu, ale czerpała z niego pełną przyjemność. To właśnie jakość współżycia wpływa na relacje z partnerem. Jeżeli nasz seks nie daje nam satysfakcji, nie daje nam przyjemności, to przestajemy cieszyć się bliskością swojej drugiej połowy na co dzień. Jakość seksu to nie tylko przyjemność, to również satysfakcja i bliskość w relacji – powiedziała Maria Rotkiel, psycholog i trenerka par, a także ekspertka Akademii Feminum.

Na jakie sfery życia wpływa jakość życia seksualnego?

– Seks to nie tylko źródło przyjemności, to także ważna płaszczyzna, na której okazujemy sobie czułość, zainteresowanie oraz miłość. Jeśli jakość naszego współżycia z partnerem nie przynosi nam satysfakcji ani przyjemności, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że odbije się to na naszym całym prywatnym życiu – powiedziała Maria Rotkiel, psycholog i trenerka par, a także ekspertka Akademii Feminum.

W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Akademii Feminum, aż 63 proc. pań uznało, że jakość współżycia może znacząco wpłynąć na zdrowie. Nieudany seks lub jego całkowity brak może rzutować zarówno na samopoczucie fizycznie, jak i psychiczne.

Badania dowodzą, że seks zmniejsza stres i obniża ciśnienie, wzmacnia serce, łagodzi ból, a nawet działa profilaktycznie, na przykład w przypadku raka prostaty. Co więcej, ma zbawienny wpływ na cerę i włosy.

Zdrowie to jednak niejedyny istotny element, na który wpływa jakość współżycia. Zdaniem 62 proc. pań ma ona znaczenie także dla kondycji relacji rodzinnych. Niezadowolenie ze sfery intymnej może prowadzić do ciągłych kłótni i nieporozumień w codziennych rozmowach z partnerem. Seks w pewnym stopniu wpływa również na nasze życie zawodowe , co zauważyło 30 proc. badanych kobiet. Złe samopoczucie sprawia bowiem, że jesteśmy rozdrażnieni, rozkojarzeni i nieefektywni. Jakość współżycia seksualnego odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Zadowolenie z seksu to zdrowa relacja z partnerem i brak zbędnych problemów w życiu osobistym.

Więcej danych z badania „Zdrowie intymne Polek”, przeprowadzonego na zlecenie Akademii Feminum, znaleźć można na stronie www.feminum.pl

* Badanie ilościowe realizowane techniką CAWI – przeprowadzone wśród  członków społeczności badawczej Zymetrii. Realizacja badania: 10.03.2017 – 14.03.2017 r. Kobiety w wieku 25-60 lat N=469