Shah Cheragh jest jednocześnie grobowcem i meczetem w Shiraz, w Iranie. Jego nazwa oznacza „Król Światła” i łatwo zrozumieć czemu. Zapierające dech w piersiach wnętrze zdobią miliony odłamków luster, które odbijają światło we wszystkich kierunkach.

Przeszłość tego meczetu jest owiana tajemnicą. Według jednej z historii, około 900 roku n.e. wędrowiec zauważył połyskliwy obiekt w oddali. Podszedł do niego, by odkryć rozświetlony grób. W środku znalazł zwłoki pewnego Muzułmanina w pełnym uzbrojeniu. Miejsce szybko stało się obiektem pielgrzymek wierzących, i jest nim do dziś. Struktura meczetu została stworzona, by ochronić grobowiec i z czasem ewoluowała do obecnej formy.

emerald-tomb-ceiling-shah-cheragh-shiraz-iran-1 emerald-tomb-ceiling-shah-cheragh-shiraz-iran-3 emerald-tomb-ceiling-shah-cheragh-shiraz-iran-5 emerald-tomb-ceiling-shah-cheragh-shiraz-iran-9 emerald-tomb-ceiling-shah-cheragh-shiraz-iran-10 emerald-tomb-ceiling-shah-cheragh-shiraz-iran-11 emerald-tomb-ceiling-shah-cheragh-shiraz-iran-12a emerald-tomb-ceiling-shah-cheragh-shiraz-iran-17 emerald-tomb-ceiling-shah-cheragh-shiraz-iran-19

Źródło: IslamSciFiboredpanda.com