Metoda Berlitza

Ciekawa, ale mało znana metoda nauki. Powstała w XIX wieku z potrzeby Berlitza, który był nauczycielem francuskiego. Z powodu choroby musiał przerwać nauczanie, jednak nie chciał zostawiać uczniów samych sobie, więc zlecił podwładnemu, Nicholasowi Joly, przejęcie stanowiska. Zastępca mówił wyłącznie po francusku, co spowodowało, że uczniowie zaczęli szybciej się uczyć.

Metoda polecana jest dla osób, którym zależy szczególnie na nauce mówienia. Technika zakłada posługiwanie się wyłącznie w języku obcym. Dzięki mimice i gestom przełamywane są psychologiczne bariery, a proces nauki przebiega płynniej i efektywniej. Materiał wprowadzany jest stopniowo i sukcesywnie wraz z kolejnymi częściami opanowanego materiału. Nacisk kładziony jest bardziej na komunikatywność niż poprawność gramatyczną. Kursy dzielą się na grupy o różnych poziomach zaawansowania.

SITA Learning

Technikę nauki SITA powstała w Uniwersytecie Bundeswehry w Niemczech, stworzyli ją naukowcy, którzy byli przekonani o tym, że w czasie relaksu jesteśmy w stanie szybciej zapamiętywać zwroty i słówka. Metoda może wykorzystywać m.in. słuchawki, które wystarczy założyć, zrelaksować się i w odprężeniu pochłaniać wiedzę. Urządzenie przetwarza ludzki oddech w efekcie czego następuje sprzężenie zwrotne między nim, a wrażeniami wzrokowymi i słuchowymi. Powstaje stan relaksu, w którym półkule mózgowe pracują synchronicznie. Producenci zapewniają, że ucząc się w ten sposób w ciąg 44 godzin można opanować około 12000 nowych słówek i zwrotów.