Może wyglądać jak ruchomy gif, ale w rzeczywistości to nic innego, jak „iluzja Ninio”. Kratka zawiera 12 czarnych kropek, jednak to prawie niemożliwe, abyś zobaczył je wszystkie na raz (chyba, że chcesz nabawić się bólu głowy).

Autorek tej iluzji jest Jacques Ninio, biolog, specjalizujący się w percepcji wizualnej, który zaadaptował słynną „Iluzję Hermanna”. Twórca gier, Will Kerslake, podzielił się jego iluzją na Twitterze i ta szybko stała się najbardziej udostępnianą ciekawostką portalu Reddit.

Jak wyjaśnia Ninio w swoim pracy naukowej dotyczącej tej iluzji: „Kiedy białe kropki na błyskotliwej kratce zostają pomniejszone i dostają czarną obwódkę, mają tendencję do znikania. Człowiek widzi tylko kilka z nich na raz, w skupiskach, które nieregularnie poruszają się po stronie. Kiedy kropki nie są widoczne, szare linie wydają się być nieprzerwane, tworząc szare skrzyżowania, które de facto nie istnieją. Ponadto, czarne odbłyski mogą stać się wtedy widoczne. Iluzja działa również w kontraście odwrotnych kolorów”.

Rozmawiając z „The Verge”, Derek Arnold zajmujący się badaniem wizji, tłumaczy jak ta iluzja ma się do naszej, relatywnie słabej, wizji peryferycznej. Zasadniczo, nasz mózg stara się wyjaśnić tę niepewną peryferyczność, podążając po prostu za regularnym schematem szarych linii.