W pierwszy dzień listopada Kościół łaciński obchodzi święto Wszystkich Świętych, w którym chrześcijanie czczą wszystkich zmarłych, którzy zostali zbawieni. Dzień później świętowany jest Dzień Zaduszny. W Polsce te dni są pełne zadumy i powagi. Jednak są kraje, w których wspomina się zmarłych w całkiem odmienny sposób. Sprawdźmy, jak wygląda Święto Zmarłych w innych częściach świata!

Meksyk

Dia de los Muertos czyli święto zmarłych w Meksyku podzielone jest na dwie części. Pierwszy dzień poświęcony jest zmarłym dzieciom, a drugi dorosłym. Meksykanie świętują te dni bardzo hucznie w radosnej atmosferze. Przygotowania do święta trwają kilka tygodni. Sprząta się domy na przybycie duchów, buduje ołtarze, na których zostawia się zdjęcie zmarłego, kwiaty, jedzenie i pali kadzidła. Bliscy obdarowują siebie prezentami i wybierają się na groby, przy których – często do rana – biesiadują. Na grobach dzieci kładzie się zabawki.

Filipiny

1 listopada na Filipinach jest dniem wolnym od pracy. Rodziny udają się na cmentarze, gdzie często ustawiają namioty i dekorują groby kolorowymi ozdobami. Świętują przez całą noc, a w niektórych regionach wędrują pangangaluluwa, śpiewający i grający w imieniu zmarłych.

Hiszpania

Hiszpanie na grobach zapalają elektryczne lampki. W niektórych częściach kraju rozpalane są ogniska i pieczone są kasztany, aby oświetlić zmarłym drogę do domu. W Galicji na cmentarzach jada się pierogi, a w pobliżu miasta Teruel ludzie objadają się, aby złe duchy nie miały możliwości rozgoszczenia się w ciele żywego. Chroniąc się przez złymi duchami, Hiszpanie pieką ciastka i wykładają drogę do sypialni pieczonymi kasztanami.

Szwecja

Święto zmarłych jest w Szwecji ruchome, przypada w pierwszą sobotę listopada. Tego dnia w specjalnych miejscach na cmentarzach można rozsypać prochy bliskich, którzy nie życzyli sobie tradycyjnego pochówku.

Stany Zjednoczone

W Stanach Zjednoczonych obchodzi się Halloween (All Hallows Eve – Wieczór Wszystkich Świętych). Tradycja wywodzi się od Celtów i została przeniesiona przez irlandzkich emigrantów. Obecnie w noc Halloween dzieci  przebrane za duchy i wampiry odwiedzają sąsiadów zbierając słodycze lub robiąc psikusy. Dorośli natomiast biorą udział w balach przebierańców. Święto stało się bardzo popularne w innych częściach świata, w tym w Polsce.