Nie widzimy ich, chociaż wyglądają jak kosmiczne potwory. Są z nami w dzień i w nocy, śpią z nami i żyją dzięki nam. Roztocza – co warto o nich wiedzieć i jak się przed nimi chronić?
Roztocze – Acari
Na całym świecie jest ich około 30 tys. gatunków, z czego wiele pozostało nadal nieopisanych. Mogą być mikroskopijne lub mieć długość nawet do trzech centymetrów, jednak w naszych domach zamieszkują te mniejsze (0,3-04 mm). Przeciętnie w materacu znajduje się 1 mln roztoczy. Odżywiają się głównie złuszczonym naskórkiem. Lubią ciepły, wilgotny klimat, dlatego najlepiej czują się w naszych łóżkach. Lubią też dywany i wykładziny.
Dlaczego powinniśmy z nimi walczyć?
Nie same pajęczaki, ale ich odchody są przyczyną silnych alergii. Przez to możemy cierpieć na nieżyt nosa, spojówek, bóle głowy, wysypki skórne, a nawet astmę oskrzelową i atopowe zapalenie skóry.
Jak z nimi walczyć?
Roztocza są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury. Giną poniżej minus 20 i powyżej 55 stopni. Skutecznym rozwiązaniem jest mrożenie przedmiotów przyciągających pajęczaki (np. zasłon, poduszek, kołder i pluszowych zabawek) przez długi czas (8-24 godzin) i dodatkowe wypranie ich w wysokiej temperaturze (powyżej 60 stopni). Takie zabiegi zalecane są raz na około cztery miesiące. Pamiętaj też o regularnym dokładnym sprzątaniu i częstym wietrzeniu mieszkania oraz całej pościeli.
Pamiętaj o tych podstawach i śpij spokojnie!