O rozwoju mówi się bardzo wiele. O tym w jaki sposób wybierać szkolenia, jak się motywować, jaki kierunek wybrać. To są duże i ważne tematy. Dzisiaj chciałbym Państwu przedstawić listę 10 subiektywnie wybranych książek, które moim zdaniem należy przeczytać, aby się rozwijać, dokonywać w sobie zmian, aby z optymizmem patrzeć na otaczającą nas rzeczywistość oraz w przyszłość.

1. Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi, Dale Carnegie

To biblia dla wszystkich! Nie tylko dla tych, którzy chcą osiągnąć sukces w biznesie. To książka o tym jak rozmawiać z ludźmi, jak ich traktować, jak ich zauważać. W zasadzie mogłaby to być z powodzeniem szkolna lektura. Zawarte w niej treści są uniwersalne, choć autor napisał ją w 1936 roku. Na pierwszy rzut oka możemy pomyśleć, że to zbiór banałów, ale spróbujcie zastosować tylko pięć z nich, a z pewnością zauważycie różnicę!

2. Obudź w sobie olbrzyma, Anthony Robbins

Pozycja obszerna i do analizowania na bieżąco. Ale to też książka, do której się wraca, a przykłady w niej podane zostają w pamięci na zawsze. Tony Robbins to guru w dziedzinie psychologii zmian w USA i na świecie. W powyższej książce autor opowiada nam na podstawie przykładów, w jaki sposób zapanować nad myślami i emocjami. Wskazuje na to jak zacząć w końcu dbać o siebie, o swoje finanse, o rodzinę i relacje społeczne. Ta książka to źródło przykładów na samodoskonalenie. Dzięki niek uwierzysz w siebie i w swoje możliwości.

3. Kto zabrał mój ser? Spencer Johnson

Alegoryczna opowieść o zmianach, które dokonują się w naszym życiu. Z tej książki jasno wynika, że zmiany są po prostu nieuniknione. Jest to zatem idealna pozycja dla tych wszystkich, którzy chcieliby zmienić coś w swoim życiu, ale obawiają się, co będzie potem i uważają, że nie podołają. Jednym z przesłań tej książki jest to, żeby obserwować i szybko reagować na zmiany. Po prostu musimy być czujni i nie dać się zaskoczyć. To ogromny
i ważny element rozwoju, bo jeżeli opanujemy reakcję na zmiany, nic nie powinno stanowić dla nas przeszkody. Zdecydowanie polecam tę książkę!

4. Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć, Gary Keller, Jay Papasan

Czasami o rozwoju myślimy jako o liście rzeczy do wykonania. Tymczasem autorzy powyższej książki przekonują, że koncepcja jednej tylko rzeczy, może diametralnie zmienić nasze życie, decyzje jakie podejmujemy oraz rezultaty naszych działań. Droga do celu, według autorów, wiedzie przez racjonalne zarządzanie zadaniami, na skupianiu energii na jednym konkretnym zadaniu. Jak często marnujemy czas wykonując kilka rzeczy jednocześnie. Czy możemy wtedy powiedzieć, że swoją prace wykonałem sumiennie? Ta pozycja uczy, że należy skupić się na tym, co naprawdę jest w danym momencie ważne.

5. 7 nawyków skutecznego działania, Stephen R. Covey

Zbiór 7 konkretnych nawyków, które pozwolą nam rozwinąć skrzydła zarówno własnych możliwości, jak
i w kontaktach z innymi. Te nawyki, według autora, mają stanowić dla nas swego rodzaju kręgosłup. Nie jest to jednak zbiór łatwych rozwiązań, które wprowadzimy w życie od zaraz. Potrzeba czasu i szczerej chęci zmian, jednak efekty są fenomenalne.

6. Prezent, Spencer Johnson

O tej książce mogę powiedzieć w ten sposób: zrób sobie prezent i przeczytaj ją. Otrzymasz dawkę motywacji do podejmowania prób, zmiany swojego życia. Najważniejsze jednak żebyś zaplanował swoją przyszłość, wyobraził ją i dążył do realizacji planu.

7. Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu, Regina Brett

Autorka swoje książki przedstawia w formie lekcji, do zapamiętania i przestudiowania po przeczytaniu. Pozycja jest lekka i przyjemna, jednak pozostawia ślad i pomaga oprzeć się pokusie narzekania na codzienność.

8. Zmień myślenie, a zmienisz swoje życie, Brian Tracy

Kolejna pomoc dla tych, którzy chcą się zmieniać i rozwijać. Plan według autora jest prosty – należy przeczytać książkę, ułożyć plan działania i go zrealizować. Powodzenia!

9. Coaching czyli restauracja osobowości, Maciej Bennewicz

Jeśli zmiany i rozwój, to coaching! Zdecydowanie polecam Wam tę książkę ponieważ sama w sobie stanowi już coaching dla czytającego. Autor nie daje gotowych rozwiązań, on stymuluje, zachęca do myślenia, zadawania pytań. Całość okraszona jest dużą ilością przykładów i ćwiczeń do wykonania. Jeszcze raz gorąco polecam!

10. Myślenie pytaniami, Marilee Adams

Ta publikacja to dowód na to, że stawianie sobie odpowiednich pytań może odmienić nasze życie. Może mieć wpływ na to jak na siebie patrzymy, co o sobie myślimy, a także na nasz stosunek do innych ludzi. “Myślenie pytaniami” to w zasadzie podręcznik do nauki zmiany postrzegania rzeczywistości  i wpływania na nią za pomocą pytań.