Szkoła już dawno przestała uczyć tylko teorii. Nowoczesne technologie, aplikacje i programy edukacyjne, z których tak chętnie korzystają zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, rozwijają w nastolatkach cały szereg dodatkowych umiejętności. Laureaci, międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów udowadniają, że w sferze edukacji mamy coraz więcej do powiedzenia!

Spektakularne sukcesy

W maju głośno było o nastolatkach z Katowic, którzy zostali zwycięzcami Odysei Umysłu 2016. Chodzi o międzynarodowy konkurs twórczego rozwiązywania problemów. Podczas finału w USA Polacy zdobyli tytuł Mistrzów Świata w swojej kategorii wiekowej. Ich zadaniem, w ramach kategorii „Nowe życie rzeczy” było stworzenie historii bazującej na temacie recyklingu. Uczniowie z Katowic zrobili m.in. samochód ze starych wałków do ciasta. Rozmachu temu zwycięstwu dodaje skala konkursu. W zmaganiach tegorocznej edycji udział wzięło aż 830 grup z całego świata.

Kolejny wielki sukces odnieśli licealiści z Warszawy. Uczniowie LO im. Stefana Batorego zdobyli drugie miejsce podczas międzynarodowego konkursu modelowania matematycznego w Singapurze. Młodzi naukowcy pokonali tym samym 75 szkół z 30 krajów całego świata. Jak twierdzą finaliści, w rozmowie z Polskim Radiem “modelowanie matematyczne daje odpowiedzi na wiele praktycznych pytań, bo w matematyce można wszystko przewidzieć”.

Spektakularne i często zaskakujące przykłady znaleźć można także w Polsce. Dwójka uczniów z Lublina, Aleksy Zgierski i Agata Wolfram została najmłodszymi finalistami VI Mistrzostw Polski Uczniów Szkół Cukierniczych ,,EXPO SWEET”. Zwycięzcy musieli zmierzyć się z tematem „Henryk Sienkiewicz i jego twórczość”. Oprócz sześciu deserów i tortu do degustacji uczniowie przygotowali specjalny tort nawiązujący do „Krzyżaków”. Na czekoladowych sercach ustawili dwa nagie miecze i pióro autora powieści.

Każdy ma szansę!

Na kolejne sukcesy nie trzeba będzie długo czekać. 3 października wystartował ogólnopolski konkurs „Projekt z klasą”, organizowany przez wydawnictwo Nowa Era, w którym uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zgłaszają swoje pomysły na projekty edukacyjne i walczą o zdobycie grantów na ich realizację. Do wygrania jest 7 tysięcy złotych! Zeszłoroczni finaliści wykazali się wyjątkową kreatywnością i dojrzałością zgłaszanych projektów. Głośno było m.in. o gimnazjalistach z Krakowa, którzy postanowili zbudować łazika marsjańskiego. Dotychczas na tym polu główne sukcesy odnosili studenci politechnik. Nastolatkowie postanowili skonstruować maszynę według wytycznych międzynarodowego konkursu European Rover Challenge. Chodzi m.in. o przystosowanie maszyny do wykonywania ściśle określonych zdań eksperymentalnych, symulujących te podczas prawdziwej misji na Marsa. Wśród laureatów konkursu znaleźli się także autorzy sztuki teatralnej, gry planszowej, a także projektów ekologicznych i wspierających zdrowy styl życia. Głośno było także o uczennicach z Białegostoku, które nakręciły poruszający reportaż o nastoletnich rodzicach.

Projekt z klasą wystartował 3 października. Zgłaszając pomysły na projekty na stronie www.projektzklasa.pl uczniowie mogą zdobyć aż 7 tysięcy na ich realizację. Pula nagród to 23 granty o łącznej wartości 49 000 zł. Dodatkowo szansę na nagrody mają także szkoły. Ta, która zgłosi najwięcej projektów otrzyma tablicę interaktywną oraz prestiżowy tytuł „Dobrze zaPROJEKTowanej szkoły.