Jak rozwijać swoje ciało i umysł jednocześnie? Odpowiedź znajdziesz w praktyce jogi. O tym, czym ona jest i jak na nas działa, opowiada Przemek Nadolny, wice prezes Porozumienia Szkół Jogi i nauczyciel w YogaRepublic.pl
Co współcześni mieszkańcy Europy mogą czerpać z jogi i praktyki uważności? Czy dzięki tym aktywnościom możemy wprowadzić do swojego życia spokój, radość, albo wyższą efektywność działania?
Joga to obecnie najbardziej rozpowszechniona na świecie i popularna forma praktyki psychofizycznej, gdzie praca z ciałem ma na celu nie tylko poprawę sprawności, wyglądu czy zdrowia fizycznego, ale także i przede wszystkim wewnętrzną pracę integrującą zmysły, emocje, ciało i umysł. W największym skrócie w jodze chodzi o to, by wyzwolić się z tyrani automatyzmu naszego umysłu, by nie rządził naszymi zachowaniami w chaotyczny, często impulsywny czy kompulsywny sposób. W trakcie praktyki jogi, rozwijamy świadomość ciała, oddechu i dzięki temu poznajemy procesy psychofizyczne zachodzące w naszym ciele.
Uczymy się wglądu w swoje emocje, myśli, zachowania, sposoby w jaki odbieramy i reagujemy z otoczeniem. Poddajemy nasze ciało i nasz umysł obserwacji i budujemy energię, siłę psychiczną, inteligencję potrzebną do kreowania i realizowania pozytywnych zmian.
Im lepiej zarządzamy swoją energią, zdrowiem, emocjami, percepcją tym jesteśmy pewniejsi siebie, zdecydowani, silniejsi i pozytywnie nastawieni do siebie. Dzięki temu cokolwiek chcemy realizować przychodzi nam z coraz mniejszym trudem. Joga rozwija otwartość, siłę i spokój umysłu, które pozwalają nam cieszyć się życiem i korzystać w pełni z potencjału, który jest nam dany.
Wydaje się, że to joga jest bardzo relaksująca i chyba sporo osób dziwi się, gdy przychodzi po raz pierwszy na zajęcia…
Joga jest postrzegana jako skuteczny sposób na relaks, rozluźnianie psychiczne i fizyczne. Dzieje się tak dla tego, że w naszej kulturze nie jesteśmy uczeni technik zarządzania stresem, czyli napięciem psychicznym i fizycznym, często nawet nie umiemy go rozpoznać i potrafimy pozostawać przez długi czas pod wpływem wyniszczającego napięcia. Gdy tylko uświadomimy sobie stres, gdy odczujemy jego negatywne skutki i zaczniemy poszukiwanie zdrowych rozwiązań, wówczas często trafiamy na jogę. Joga ma znacznie więcej do zaoferowania niż tylko skuteczne odstresowanie.
Popularny wizerunek jogi w kulturze masowej to siedzenie nie ruchomo w ‘medytacji’ z zamkniętymi oczami. Medytacja siedząca jest to tylko jeden z elementów jogi, bardziej specyficzny dla praktyk buddyjskich, choć zapożyczony właśnie od jogi. Praktyka jogi składa się z wielu precyzyjnie wykonywanych pozycji, wykonywanych w spokojnym, płynnym rytmie wyznaczonym przez miarowy oddech. Celem takiej praktyki jest stopniowe i równomierne odblokowanie, oczyszczenie, wzmocnienie i uzdrowienie całego ciała oraz rozwiniecie koncentracji, medytacji i kontroli umysłu.