Innowacyjna inicjatywa społeczna – Szkoła 3.0, którą dumnie wspieramy jako Edutorial – rusza w Polskę. Jest to projekt polegający na nauce programowania i przekazywaniu przyszłościowych umiejętności dla dzieci z domów dziecka oraz z rodzin w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Krakowska Fundacja Sarigato rozszerza działalność i szuka osób, które będą współtworzyć akcję w kolejnych województwach.

Projekt powstał w odpowiedzi na dramatyczną sytuację dzieci znajdujących się pod opieką pieczy zastępczej. Według raportu opublikowanego przez NIK, aż 82 proc. wychowanków nie potrafi się usamodzielnić w chwili ukończenia 18. roku życia. Młodzi ludzie nie potrafią znaleźć pracy, co powoduje, że korzystają z dostępnych form pomocy społecznej i wracają do patologicznych środowisk.

Szkoła 3.0 postanowiła przerwać to błędne koło. W październiku 2016 roku uruchomiono program wsparcia dla 50 dzieci z krakowskich domów dziecka. Podopieczni uczęszczają na cotygodniowe lekcje programowania, podczas których uczą się tworzenia gier i aplikacji. Twórcy projektu zakładają, że przekazywane umiejętności ułatwią młodym ludziom odnalezienie się na współczesnym rynku pracy, na którym branża IT stale zwiększa swój udział, obecnie stanowiąc ponad 10 proc. polskiego PKB.

Zespół Szkoły 3.0 nie skupia się jednak tylko na jednym aspekcie nauczania. Po bliższym poznaniu zainteresowań podopiecznych, do współpracujących z Fundacją placówek, wdrażany jest program mentorski. “Dzieci uczęszczające na zajęcia programowania otrzymują indywidualne wsparcie wolontariuszy – Mentorów (osoby głównie z branży IT), którzy poza wsparciem i przekazywaniem umiejętności pomogą pokierować ich przyszłą karierą zawodową.” – mówi wiceprezes Fundacji Sarigato, pomysłodawca projektu, Paulina Wójtowicz.

Dlatego już teraz Fundacja Sarigato poszukuje Liderów – osób chętnych do stworzenia Szkoły 3.0 w swoim mieście. Dzięki pozyskanemu wsparciu ze strony firmy TwójRobot.pl, oferującej zajęcia robotyki i programowania, we wrześniu 2017 r. dzieci z domów dziecka z kilku polskich miast będą mogły rozpocząć całoroczne zajęcia. Potrzeba im lokalnego organizatora, który dopilnuje, aby program prężnie się rozwijał. Aby zostać Liderem, należy wziąć udział w rekrutacji poprzez uzupełnienie poniższego formularza: http://bit.ly/LiderMiasta

Więcej informacji o samym projekcie Szkoła 3.0 można zaleźć na stronie Szkola30.pl, bądź na FB/szkola30. Dasz rybę, czy wędkę?