Okazuje się, że babcia miała rację. Rosół jest dobry na przeziębienie. Ale nie jest to jedyne lekarstwo „starej szkoły”, które naukowcy uznali za rzeczywiście pomocne. Przedstawiamy sześć domowych sposobów, dzięki którym pozbędziesz się bólu, złagodzisz przeziębienie i ból głowy czy rozjaśnisz swój uśmiech.
- Płukanie gardła wodą na infekcję
Czujesz, że bierze cię przeziębienie? Spróbuj wypłukać gardło zwykłą wodą. Badanie na 400 zdrowych uczestnikach wykazało, że ci, którzy płukali gardło wodą, znacząco obniżyli prawdopodobieństwo, że nabawią się infekcji górnych dróg oddechowych, często związanej z grypą i przeziębieniem.
- Imbir na nudności
Jeśli masz chorobę lokomocyjną, zabieraj ze sobą w podróż drażetki imbirowe. Badanie porównujące osoby, które zażyły placebo z osobami, które zażyły imbir wykazało, że ci, którzy skorzystali z imbirowych cukierków odczuwali nudności w łagodniejszy sposób. Dodatkowo, imbir przynosi ulgę od niestrawności.
- Rosół na przeziębienie
Mimo, że naukowcy nie wiedzą jeszcze dokładnie czemu rosół pomaga na przeziębienia, są przekonani, że rzeczywiście działa. W jednym z badań odkryli, że lecznicza zupa zwalnia ruch białych krwinek, które są nośnikiem rozprzestrzeniającej się infekcji.
- Ocet i alkohol na ucho pływaka
Jeśli nie masz przebitej membrany usznej, możesz użyć sposobu polecanego przez amerykańską klinikę Mayo na powstrzymanie infekcji uszu, zanim się zacznie. Połącz odrobinę octu ze spirytusem salicylowym, wlej łyżeczkę mieszanki do ucha i pozwól jej wypłynąć po chwili.
- Jabłka i marchewki na bielsze zęby
Jabłka i marchewki są dobre nie tylko dla twojego organizmu. Świeże, chrupiące owoce i warzywa pomagają utrzymać perłową biel zębów. Przykładowo, gryząc marchewki, ich kawałki szorują Twoje zęby, przyczyniając się do usuwania z nich plam.
- Miód na kaszel
Nie znosisz smaku syropu na kaszel? Światowa Organizacja Zdrowia poleca miód jako lekarstwo na kaszel dla dzieci. Badanie z 2012 roku na 300 dzieciach wykazało, że dając dziecku łyżeczkę miodu przed snem, zapewniamy mu większą ulgę i spokojnie przespaną noc.
Źródło: www.iflscience.com/