Trwa IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Eksperyment Łańcuchowy”, którego celem jest poznawanie fizyki poprzez zabawę. Zadanie polega na skonstruowaniu urządzenia, które przetransportuje metalową kulkę, wykorzystując przy tym jak najwięcej zjawisk fizycznych. Zgłoszenie przyjmowane są do 20 marca, ale nad wynalazkami można pracować aż do finału, który odbędzie się 28 maja.

W konkursie, organizowanym przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku – jedyne ograniczenie stanowią wyobraźnia konstruktorów oraz wymiary szkolnej ławki. Urządzenie powinno działać nie krócej niż 20 sekund i nie dłużej niż 120 sekund i mieścić się na pełnowymiarowej ławce szkolnej. 28 maja w Krakowie, wszystkie urządzenia zostaną połączone w jednej łańcuch i kolejno uruchomione, a najlepsi konstruktorzy otrzymają nagrody m.in. drony, mikroskopy, tablety, aparaty o łącznej wartości ponad 40 tys. złotych.

Celem konkursu jest promocja praktycznego podejścia do fizyki, która otacza nas na co dzień i jest czymś więcej niż zbiorem skomplikowanych wzorów i niezrozumiałych formuł – mówi Daniel Dziob z Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, koordynator projektu. – Do zabawy zachęcamy wszystkich: uczniów, studentów, ale też przedszkolaków, osoby dorosłe i całe rodziny – dodaje Daniel Dziob.

Na co zwrócić uwagę?

Prace oceniane będą pod kątem: liczby wykorzystanych zjawisk fizycznych oraz ich umiejętnego (adekwatnego do wieku konstruktorów) wyjaśnienia, niezawodności i stopnia skomplikowania urządzenia, a także kreatywności i estetyki wykonania. W każdej kategorii wiekowej (przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja, szkoły średnie i studenci, rodziny, osoby 25+) przyznane zostaną atrakcyjne nagrody. Swojego zwycięzcę wybierze również publiczność.

Harmonogram konkursu

Zgłoszenia przyjmowane są do 20 marca 2016 roku. Po wypełnieniu formularza on-line, każda grupa otrzyma od organizatora metalowe kulki i może przystąpić do pracy. Po skonstruowaniu urządzania należy przesłać dokumentację zawierającą jego nazwę i opis działania. Mile widziane są też wszelkie materiały multimedialne (filmy, zdjęcia). Termin nadsyłania dokumentacji upływa 30 kwietnia 2016 roku. Wielki finał „Eksperymentu Łańcuchowego”, na który należy przyjechać ze swoim urządzeniem i zaprezentować je, odbędzie 28 maja 2016 roku w Krakowie.

Formularz zgłoszeniowy i regulamin konkursu dostępne są na stronie: www.lancuch.if.uj.edu.pl

Organizatorzy

Konkurs organizowany jest przez Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Wydziałem Edukacji Uniwersytetu w Lublanie. Patronat honorowy nad IV edycją „Eksperymentu Łańcuchowego” objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Wojewoda Małopolski Józef Pilch, Prezydent Miasta Krakowa prof. dr hab. Jacek Majchrowski, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciech Nowak oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Fizycznego prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow.