Testament Templariusza, Jolanta Maria Kaleta, wydawnictwo Psychoskok
“Testament Templariusza” to piękna, rozgrywająca się w magicznym klimacie starego opactwa opowieść o ludzkich namiętnościach i chciwości, które popychają do zbrodni, o bezwzględności i okrucieństwie rządzących, o słabości i sile ludzkich charakterów oraz odwiecznej potrzebie miłości. Do jej napisania Autorka wykorzystała analogię pomiędzy tragicznym końcem zakonu templariuszy a tragedią, która dotknęła Solidarność w noc wprowadzenia stanu wojennego – obydwa wydarzenia miały miejsce trzynastego, poprzedzone były tajnymi przygotowaniami i łamały obowiązujące wówczas prawo. Akcja toczy się w dwóch, splecionych ze sobą okresach historycznych, z których ten wcześniejszy – rok 1307, kiedy z miasta Troyes we Francji ucieka garstka templariuszy, wraz z cennym ekwipunkiem, do komandorii Klein Öls, stanowi podłoże dla okresu stanu wojennego, kiedy to kilku nieco bardziej wtajemniczonych postanowiło szukać legendarnego skarbu templariuszy, nie szczędząc przy tym środków prowadzących do celu, uciekając się nawet do najbardziej brutalnych metod.
What if? A co gdyby? Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania, Randall Munroe, Czarna Owca
Jeden z największych fenomenów czytelniczych ostatniego roku. Książka, która zebrała świetne recenzje w najważniejszych światowych mediach, poczynając od „Wall Street Journal” i „Rolling Stone’a”, a na „Wired” kończąc. Zadebiutowała na pierwszym miejscu listy bestsellerów non-fiction „New York Timesa” i utrzymywała się w jej czołówce przez pół roku. Jedna z ulubionych lektur Billa Gatesa. W ciągu zaledwie 24 godzin od premiery osiągnęła status bestsellera na Amazonie. „What If?” Randalla Munroe to zbiór naukowych odpowiedzi na hipotetyczne i absurdalne pytania ilustrowany przezabawnymi komiksami. Książka pełna jest uszczypliwego humoru, a przy tym, naprawdę zaskakująco dużo można się z niej nauczyć. Munroe z naukowym zacięciem odpowiada nawet na najgłupsze pytania, cierpliwie tłumaczy jaką moc może wygenerować Yoda, czy co by się stało, gdyby każdy z nas miał naprawdę przeznaczoną tylko jedną drugą połówkę.
Zapach pomarańczy. Życie dominikańskie z innej perspektywy, Krzysztof Pałys OP, Szymon Popławski OP, wydawnictwo W drodze
Opowieść o Zakonie Kaznodziejskim jakiej jeszcze nie było. Zostajemy wciągnięci w intrygujący i nieznany dotąd świat dominikańskich klasztorów. To nie tylko osiem wieków niezwykłej duchowości, ale także charakterystycznego poczucia humoru, który należy do głównych znaków rozpoznawczych braci świętego Dominika. Autorzy podjęli się szalonego ryzyka. Co w końcu myśleć o setce anegdot, które nie zawsze przedstawiają zakonników w pozytywnym świetle? Jak przejść spokojnie obok dominikanów planujących na siebie zamachy, gnębiących jezuitów, podszywających się pod paulinów, uzdrawiających okładami z ziemniaków, eksperymentujących z kwasem azotowym czy zapraszających do swoich klasztorów kryminalistów? A może jednak kryje się w tym uroczy podstęp dominikańskiej radości? Czy istnieje lepszy sposób, by opowiedzieć o pięknie życia, niż sięgnięcie do jednej z Boskich cech, jaką jest poczucie humoru?
Zatracenie, Osamu Dazai, Spółdzielnia Wydawnicza “Czytelnik”
Osamu Dazai (1909–1948) jest jednym z najwyżej cenionych, a zarazem najpoczytniejszych pisarzy japońskich swego pokolenia. Polscy czytelnicy poznali go dzięki przekładom kilku opowiadań, a także powieści Zmierzch (1947, wyd. pol. 2001). Powieść Zatracenie – ostatni ukończony utwór Dazaia – ukazała się w roku samobójczej śmierci pisarza. To osnuta na wątkach autobiograficznych i spisana w pierwszej osobie pełna dramatyzmu opowieść o człowieku, który choć wszechstronnie utalentowany, nie może odnaleźć się w świecie i wpadając w spiralę zgubnych życiowych wyborów, zmierza ku nieuchronnej samozagładzie.
„…Zatracenie można czytać jako przejmującą spowiedź bohatera – jak nietrudno się domyślić, alter ego autora – jako jego pożegnanie z życiem. Doświadczenie, które stało się jego udziałem, i dokonane życiowe rozliczenie doprowadzają go do ostatecznej konkluzji, że – jak wyznaje – «utracił prawo do nazywania się człowiekiem»… Ale można też traktować tę książkę jako próbę przedstawienia stanu umysłu, kondycji moralnej i dylematów japońskiej inteligencji i przedstawicieli wyższych warstw społecznych, w tym potomków upadającego ziemiaństwa, w dramatycznych latach poprzedzających wkroczenie Japonii na drogę militaryzmu, podczas wojny, a także w pierwszych latach powojennych” (Od tłumacza). W wielu krajach popularnością cieszą się japońskie adaptacje filmowe tej powieści – zarówno w wersji fabularnej, jak i animowanej – oraz tworzone na jej podstawie komiksy manga. Jedna z najbardziej cenionych książek w Japonii.
Zimowa kraina czarów. Praktykowanie uważności przez sztukę kolorowania, Harper Lizzie, wydawnictwo Amber
O mindfulness (uważności) pisze, czyta i praktykuje ją cały świat. Kolorowanie dla dorosłych uspokaja nerwy… Uważność uspokaja życie, pozwala uwolnić się spod presji pędzącego czasu i żyć tu i teraz. Czuć każdą przeżywaną chwilę i umieć się na niej skupić, by w pełni ją docenić. Kolorowanie pomaga skoncentrować się, odprężyć i rozbudzić kreatywność. Razem pomagają lepiej żyć. To 128 stron cudownych zimowych motywów do kolorowania wybitnych rysowniczek oraz inspirujących myśli o uważności, które poprowadzą cię tam, gdzie w zabieganiu i stresie chciałbyś się zatrzymać i poczuć naprawdę dobrze.