Dobra książka to taka, która daje do myślenia, poszerza nasze horyzonty, nie pozwala nam się od niej oderwać, a historia w niej ukryta pozostaje długo w naszej pamięci. Gdzie szukać takich pozycji? W księgarniach, na tematycznych targach lub u nas! Specjalnie dla Was przedstawiamy NAJLEPSZE KSIĄŻKI 2015 – zestawienie 16 pozycji, które poszerzą Wasze horyzonty.
Ferwor. Życie Aliny Szapocznikow, Marek Beylin, wydawnictwo Karakter/MSN
Pierwsza biograficzna opowieść o Alinie Szapocznikow, jednej z najwybitniejszych artystek XX wieku. Marek Beylin rekonstruuje losy Aliny Szapocznikow, pokazuje jej artystyczną drogę, a przede wszystkim przywołuje tę niezwykłą, elektryzującą postać. I staje ona przed nami – zuchwała, niespokojna, pragnąca czerpać z życia garściami. To książka o życiu i sztuce pełnych erotyzmu, a także o rolach, w jakie wpisuje się kobiety-artystki i o tym, jak wielka sztuka i wyjątkowa osobowość się w nich nie mieszczą i jak je demaskują. Książki, które warto przeczytać i posiadać na własnej półce znajdziesz w wydawnictwie Karakter, które na 2016 rok planuje m.in. eseje Susan Sontag.
Granica bólu. O źródłach agresji i przemocy, Joachim Bauer, wydawnictwo Dobra Literatura
Zygmunt Freud uznał, że agresja jest jednym z ludzkich popędów, i tym samym uczynił ją mistyczną siłą. Konrad Lorenz widział w niej wyraz “tak zwanego zła” w ludzkiej naturze. Bez agresji ludzkość by nie przetrwała przyznaje autor Granicy bólu – ale założenia Freuda i Lorenza są błędne. Agresja jest czysto neurobiologicznym fenomenem i nie ma w sobie nic z mistyki. Ostracyzm, brak akceptacji, piętnowanie odmienności i ignorowanie zasady równych szans to poważne przyczyny agresji zarówno w wydaniu indywidualnym jak i grupowym. Patron honorowy Rzecznika Praw Dziecka. Najskuteczniejsze środki zapobiegające agresji i przemocy to zdrowe więzi, dobra edukacja i świadome wychowanie. Jeśli nie chcemy dopuści do tego, by nasza planeta legła kiedyś w gruzach, powinniśmy poważnie potraktować najnowsze odkrycia neurobiologów. Wydana pod koniec listopada “Granica bólu” oraz inne pozycje Wydawnictwa Dobra Literatura to bezdyskusyjnie najlepsze książki 2015, które zainspirują i poszerzą Twoje horyzonty.
Historia kina polskiego 1895-2014, Tadeusz Lubelski, wydawnictwo Universitas
Pod koniec 2008 roku ukazała się nakładem katowickiego wydawnictwa Videograf II książka Tadeusza Lubelskiego Historia kina polskiego. Twórcy, filmy, konteksty – zawarte w jednym tomie syntetyczne ujęcie całych dziejów kina w Polsce. Wszechstronne omówienie znalazły w niej wszystkie najważniejsze zjawiska z zakresu polskiej sztuki i kultury filmowej, a także przemysłu kinematograficznego. Przedmiotem analizy były najwybitniejsze polskie filmy fabularne, dokumentalne i animowane, przedstawione zostały biografie twórców i najważniejsze konteksty kina, a wszystko to znalazło się w obrębie jednolitej narracji historycznofilmowej. Książka Historia kina polskiego 1895-2014 to nowa, poszerzona i poprawiona wersja tamtego tomu. Zmienił się wydawca, wraz z nim cała szata graficzna i wybór zdjęć (w tym wiele barwnych). Dołączony został nowy, obszerny rozdział XII, obejmujący ciekawy, złożony okres 2005-2014, uwzględniający nawet filmy, które znalazły się na ekranach na początku 2015 roku. Cały tom został na nowo przejrzany i uwzględniono w nim niedawne ustalenia i odkrycia. Obecna edycja książki trafia na trudniejsze czasy, ale lepsze kino. Jeśli kochasz filmy i nie znałeś wcześniej tej pozycji, powinieneś ją dopisać do swojej listy książek, które warto przeczytać.