9. Który trener, firma, dostawca zrobi to najlepiej?
Odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania stanowią jednocześnie kryteria do wyboru najlepszego trenera lub firmy szkoleniowej. Przekaż te kryteria trenerom i poproś o stworzenie najlepszej możliwej koncepcji.
10. Jakie czynniki mogą przeszkodzić w osiągnięciu celów szkolenia?
Wymień wszystkie czynniki wewnątrz Twojej organizacji, które mogą utrudnić uczestnikom szkolenia zmianę zachowań oraz te, które mogą je wzmacniać. Możliwe na przykład, że system wynagrodzeń nagradza zachowania przeciwne do tych, które chcesz wprowadzić poprzez szkolenie. Oceń znaczenie tych czynników i rozważ, czy nie trzeba wprowadzić zmian w ich działaniu.
11. Jak sprawdzić skuteczność szkolenia?
Zastanów się po czym poznasz, że szkolenie przyniosło oczekiwane rezultaty. Warto wrócić tutaj do pytania o oczekiwane rezultaty szkolenia i zastanowić się po czym poznasz, że zostały osiągnięte. Dobierz do tego metodę badania skuteczności.
Profesjonalne szkolenia wymagają odpowiedzi na wszystkie pytania. To prawda, że wymaga to trochę wysiłku, ale nagroda jest tego warta. Rozwiązanie konkretnego problemu uczestników szkolenia, rezultaty dla całej organizacji, możliwość oceny skuteczności szkolenia i wskazanie jego wpływu na rezultaty biznesowe, to tylko niektóre korzyści z takiego podejścia.
Źródło zdjęcia: www.freepik.com