Rynek korepetycji jest wciąż na fali wznoszącej. Korepetycje to nie jest już tylko opcja dla najgorszych uczniów w klasie i słabo zarabiających nauczycieli. Pojawił się trend, że korzystają z nich zarówno uczniowie, jak i dorosłe osoby, które szukają nowych umiejętności.

Serwis e-korepetycje, który w swojej bazie posiada najwięcej ogłoszeń korepetycji w Polsce, do analizy wykorzystał aż 120 tysięcy ofert. Badania pokazują, że w ubiegłym roku najwięcej korepetytorów udzielało lekcji angielskiego (22,32 proc.) i matematyki (22,27 proc.). Spadła za to popularność naszego ojczystego języka polskiego.

Liczba ogłoszeń różni się w zależności od sezonu. Najłatwiej znaleźć dobrego korepetytora między wrześniem a październikiem. Dużo ofert związanych z korepetycjami pojawia się także wraz z początkiem semestru letniego, czyli na przełomie stycznia i lutego. To właśnie są miesiące, gdy w serwisie pojawia się mnóstwo nowych ogłoszeń, z czego świetnie zdają sobie sprawę osoby poszukujące korepetytorów. Statystyki serwisu jednoznacznie pokazują, że to wtedy jest największa liczba wyszukiwań. Swój wpływ na poszukiwanie korepetytora ma także matura, dlatego też wielu uczniów szuka nauczyciela w marcu czy też jeszcze w maju.

Najwięcej ofert związanych z korepetycjami jest z województwa mazowieckiego (23,44 proc.) oraz śląskiego (18,15 proc.). Na przeciwnym biegunie są za to województwa lubuskie (1,18 proc.) i warmińsko-mazurskie (1,38 proc.).

Najczęściej jedna sesja korepetycji to 60 minut – taką taktykę stosuje aż 90 proc. korepetytorów. Rzadziej zdarzają się zajęcia, które trwają 45 minut lub też 90 minut.

Warto dodać, że udzielanie korepetycji stało się bardziej elastyczne. Wielu korepetytorów oferuje zajęcia nie tylko w tygodniu, ale także w sobotę, na co decyduje się aż 60 proc. ogłoszeń. W kwestii korepetycji często odpada dodatkowo męczący aspekt, czyli dojazd na miejsce lekcji. Dlatego też aż 75 proc. korepetytorów w ofercie ma także przyjazd do miejsca wybranego przez ucznia. Coraz popularniejsze stają się także zajęcia online, które oferuje 24 proc. badanych.

Dane pochodzą z raportu portalu e-korepetycje: www.e-korepetycje.net/artykuly/rynek-korepetycji-rosnacy-potencjal