Jak uczynić codzienną edukację przyjemnością i dobrą zabawą? Wykorzystywać innowacyjne technologie! Dzięki nim, można zobaczyć i zrozumieć więcej. Które rozwiązania mają szansę zrewolucjonizować oblicze edukacji? Opowiada o tym Andrzej Bieniek, Epson business account manager.

Jak ocenia Pan poziom innowacyjności wykorzystywanych narzędzi w polskich szkołach? 

andrzej_bieniek_1_male

Andrzej Bieniek, Epson business account manager

W ostatnich latach zdecydowanie uwidocznił się trend wzrastający: technologia i edukacja w końcu zaczynają zmniejszać dystans między sobą. Niestety, tempo wdrażania nowych technologii w środowisko edukacji jest wciąż zbyt niskie. Do tego potrzebne jest odpowiednie strukturalne wsparcie ze strony władz oraz dobra wola nauczycieli. Różnice w tym zakresie niestety przekładają się na różnice w innowacyjności między poszczególnymi rejonami Polski, a nawet między szkołami w tym samym mieście.

Szkoły widzą potencjał w technologii i zdecydowanie chcą w nie inwestować, ale mają ograniczony budżet pod czujnym okiem samorządów. Dlatego też logicznym wyborem są tu drukujące urządzenia wielofunkcyjne zamiast skanerów i drukarek, oraz projektory multimedialne z odpowiednim oprogramowaniem łączące w sobie z powodzeniem funkcjonalność projektora i tablicy multimedialnej kupowanych osobno. Kluczowym elementem w zarządzaniu placówką jest niezawodność i pewność, że wybrany sprzęt będzie służył przez lata, dlatego też szkoły stawiają na sprawdzonych dostawców.

Jak wykorzystywanie nowoczesnych technologii w edukacji wpływa na efektywność i szybkość nauki?

Wpływ technologii na skuteczną edukację jest nieoceniony. Wizualizacje materiałów pozwalają zmienić formę lekcji i ułatwić przyswajanie nowych informacji. Jak to mówią – jeden obraz to 1000 słów. Wykorzystanie obrazowania zamiast tekstu, to efektywniejsze przekazywanie wiedzy i… więcej czasu np. na aktywności wychowawcze dla nauczycieli. Dotyczy to zarówno druku kolorowego, który dzięki wprowadzonej przez Epson technologii stałego zasilania w atrament (ITS) w urządzeniach wielofunkcyjnych takich jak np. L365 czy L805, przestał być luksusem. W sferze  wyświetlania obrazu to samo zapewnia wykorzystaniem projektorów 3LCD (interaktywnych jak EB595Wi, ale też tradycyjnych w rodzaju modelu EB-S04) gwarantujących doskonałą wierność barw.

EB-595Wi_2

Jakiego typu nowoczesne urządzenia i rozwiązania IT wchodzące na rynek mają szansę zrewolucjonizować lub przynajmniej zmienić oblicze edukacji?

Już widać rewolucję związaną  z pojawieniem się projektorów interaktywnych. W myśl zasady, że nowe informacje najlepiej przyswaja się w sposób aktywny, taki sprzęt może wielokrotnie wspomóc zapamiętywanie nowych informacji. Oferują one nie tylko pasywną prezentację treści na ekranie, ale również takie funkcje jak zapisywanie, drukowanie czy współdzielenie obrazu ze stanowiskiem odległym nawet o setki kilometrów. Dodatkowo można wykorzystać współpracujące z nimi wizualizery, które prezentują na wielkim ekranie obraz rzeczywistych przedmiotów, takich jak np. mapy, monety na lekcjach historii czy preparaty na biologii. Co więcej, po zintegrowaniu wizualizera z mikroskopem można zaprezentować widok np. budowy komórkowej roślin w ogromnym powiększeniu, na widoku dla całej klasy z dokładnym omówieniem poszczególnych elementów.

Jedno urządzenie tej klasy, jak na przykład Epson EB595Wi, obsługiwane za pomocą kolorowych „piór” czy bezpośrednio palców prezentuje materiały, w taki sposób, by zaktywizować całą klasę. Dzięki funkcjom interaktywnym na materiale pierwotnym można zapisać uwagi, przesłać je mailem czy wydrukować. Obraz rozmiaru nawet 100” gwarantuje doskonałą widoczność dla całej klasy-nawet dzieci z 7-8 rzędu ławek.

RIPS - Edukacja

Oferują Państwo m.in. inteligentne okulary umożliwiające pełne wykorzystanie możliwości rozszerzonej rzeczywistości. Jak można je wykorzystywać w edukacji szkolnej lub samorozwoju?

Nasze okulary Moverio BT200 powstały jako system otwarty, co oznacza, że za pomocą samego urządzenia oraz środowiska programistycznego, które dajemy wraz ze sprzętem, można stworzyć dowolną, również edukacyjną, aplikację. W tej chwili to rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w przemyśle, na przykład przy szkoleniach technicznych i serwisowych. Analogicznie, można je wykorzystać wśród placówek edukacyjnych. Wszędzie, gdzie potrzebna jest edukacja techniczna, Moverio BT200 może się okazać nieodzowne jako narzędzie ekspresowej nauki.

Czym kierować się przy wyborze projektora do celów naukowych? Które projektory mają największe możliwości i potencjał?

Przy celach edukacyjnych najistotniejszą rolę gra jakość obrazu, która pozwoli dokładnie zaprezentować wszystkie szczegóły pokazywanych materiałów. Na to z kolei składają się takie czynniki jak kolor, jasność i kontrast. Dla celów edukacyjnych kluczowe jest przede wszystkim wierne oddanie koloru, tak by uczniowie otrzymywali rzeczywisty obraz świata. W tej chwili jedynie technologia 3LCD gwarantuje stabilność koloru na lata użytkowania urządzenia. Poza tym należy zwrócić uwagę na funkcje multimedialne.

Przede wszystkim warto pamiętać o parametrze, jakim jest czas pracy urządzenia i jego koszty eksploatacji na przestrzeni miesięcy i lat. Dla różnego typu urządzeń będzie to oznaczało różne rzeczy: dla drukarek najlepsza inwestycja to gwarantowany niski koszt wydruku jednej strony, jak na przykład przy zastosowaniu technologii ITS. Przy projektorach uwzględnić trzeba koszt wymiany lampy. To dotyczy zarówno projektorów interaktywnych, jak i mniejszego sprzętu, transportowanego między klasami. Kompatybilność i możliwość podłączenia z różnych urządzeń decyduje o uniwersalnym zastosowaniu sprzętu. Projektory Epson oferują tutaj pełną swobodę.  Nawet najtańsza opcja, czyli model EB-S04, posiada łącze USB-A,  USB-B, HDMI oraz VGA i S-Video. Dodatkowo większość projektorów dedykowanych do edukacji umożliwia również komunikację bezprzewodową (opcjonalnie).

Jakie mają Państwo plany związane z wprowadzeniem na rynek innowacyjnych rozwiązań i produktów mające zastosowanie w nauce lub edukacji?

Edukacja jest jednym z najważniejszych sektorów dla Epsona. Jest to rynek na którym skupiamy się i proponujemy nowatorskie rozwiązania. Chcemy postawić szczególnie na ulepszanie istniejących sprzętów pod względem parametrów i opracowywanie nowych przełomowych technologii, takich jak 3LCD dla projektorów czy system ITS w drukowaniu. Z pewnością laboratoriów firmy Epson opuszczą kolejne przełomowe technologie.

Kluczem sukcesu na rynku edukacji jest stały rozwój nie tylko w zakresie parametrów, ale rzeczywistych funkcjonalności. Dobrym przykładem podejścia Epson jest zawarto ostatnio umowa, która gwarantuje wyposażanie projektorów kierowanych do edukacji w aplikacje lidera na rynku oprogramowania edukacyjnego SMART Notebook. Tego rodzaju współpraca gwarantuje, że do klientów trafiają produkty zoptymalizowane.