Zachwycają splendorem, zapierają dech oryginalnością lub kuszą tajemnicą – na świecie jest wiele muzeów, które skutecznie zaprzeczają stereotypowemu wyobrażeniu o przyprószonych kurzem wystawach. 18 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów – daj się skusić na podróż po najciekawszych muzeach świata.

1. Muzeum Egipskie, Kair, Egipt

To tutaj znajduje się największa na świecie kolekcja starożytnych pamiątek z czasów wielkich faraonów. Monumentalne posągi egipskich bogów niemalże dosłownie rzucają zwiedzających na kolana. Pięć tysięcy lat kultury wyrytej w kamieniu, drogocennych klejnotach i przedmiotach codziennego użytku. Podróż do stolicy Egiptu nie będzie kompletna bez wizyty w tym legendarnym miejscu.

Muzeum Egipskie

2. Muzeum Bioróżnorodności i Kultury Wodospadów Tequendama, pobliże Bogoty, Kolumbia

Budynek wzniesiony nad zapierającym dech w piersiach urwiskiem dopiero od niedawna cieszy się statusem muzeum. Oryginalnie powstał w 1923 roku jako rezydencja, którą w latach 50. przekształcono w Hotel del Salto. Legenda głosi, że hotel był nawiedzony i w latach 90. został całkowicie opuszczony. Nieziemskich historii nigdy nie wyjaśniono, mogły jednak być inspirowane mgłą, która często roztacza się wokół urwiska z powodu bliskości wodospadów. Muzeum prezentuje wystawy dotyczące lokalnego ekosystemu. Niezwykła, trochę mroczna atmosfera tego miejsca oraz niecodzienne widoki sprawiają, że niewielkie muzeum robi na turystach wielkie wrażenie.
Muzeum Bioróżnorodności i Kultury Wodospadów Tequendama