Żyjemy w czasach, w których elektronika otacza nas (a czasem przytłacza) z każdej strony. Dostęp do internetu jest na tyle powszechny, że do urządzeń, które z niego korzystają dołączyły lodówki, zmywarki i inne sprzęty AGD. Teraz, gdy poszukujemy sklepu, produktu lub usługi nasze pierwsze kroki kierujemy do komputera albo telefonu i przeszukujemy zasoby internetu. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zaistnieć w wirtualnej rzeczywistości prezentując tam siebie lub swoją firmę. W tym poradniku dowiesz się jak stworzyć funkcjonalną stronę internetową w kilku prostych krokach.

W jaki sposób przenieść swoje pomysły do świata wirtualnego?

Spróbujmy wdrożyć się w podstawy techniczne działania stron internetowych. Po pierwsze, czym są witryny internetowe? W prostych słowach, strony internetowe to zbiór plików zawierających kod dwóch typów języków programowania – języków służących do przetwarzania danych, takich jak PHP, JAVA czy C# oraz języków służących do prezentacji tj. HTML, CSS czy JavaScript. Pliki w tych językach, które razem tworzą wspólną całość, muszą zostać umieszczone w ogólnodostępnym miejscu. Służą do tego serwery WWW, które są udostępniane odpłatnie. Następnie, aby sprawić by strona była widoczna dla wszystkich użytkowników internetu, należy przypisać do serwera unikalny adres, czyli domenę internetową. Dla zapewnienia możliwości prostej edycji strony należy zainstalować tzw. system zarządzania treścią. Będzie on wymagał do działania bazy danych, w której to będzie przechowywał wszelkie treści wyświetlające się na stronie internetowej. Tak właśnie wygląda modelowa strona internetowa. Brzmi jak ciężka sprawa? W dalszej części opiszę jak spełnić te wymagania bez wiedzy programistycznej.

1. Wybierz swoją domenę

Pierwszym elementem, który łączy użytkowników z twoją witryną jest jej adres. To nim będziesz się posługiwać podczas zapraszania do obejrzenia swoich treści, dlatego to od niej zacznij budowanie swojego portalu. Aby zarejestrować swoją domenę należy wykupić taką usługę u „rejestratora domen”. Wybraną frazę wpisz w wyszukiwarkę i znajdź odpowiadającego ci operatora. Należy tu kierować się przede wszystkim nie ceną rejestracji, a ceną przedłużenia. Rejestratorzy często oferują liczne promocje, dzięki którym można dostać nawet kilka domen za darmo. Należy jednak pamiętać, że za rok trzeba będzie tę domenę opłacić ponownie i tutaj często pojawiają się ukryte koszty. Dlatego przeanalizuj dokładnie oferty rejestratorów tak, abyś nie miał za rok przykrej niespodzianki. Ceny domen są różne. Najdroższe to tzw. domeny najwyższego poziomu, czyli:  „*.pl”, „*.com” czy „*.eu”. Roczny koszt domeny waha się od 30 do 80 zł.

2. Wykup miejsce na serwerze

Kolejny krok to znalezienie serwera, na który można wprowadzić pliki. To jest tzw. „Hosting WWW”. Przy wybieraniu serwera, podobnie jak w przypadku domeny, należy zwrócić uwagę na koszty przedłużenia usługi – tutaj opłata również jest roczna. Dla prostej strony internetowej wystarczy tzw. „hosting współdzielony”. Jest on tańszy od swojego konkurenta – serwera dedykowanego – a jego parametry są słabsze, ale wystarczające na początek. Serwer ten jest w pełni skonfigurowany i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy do osadzenia na nim strony internetowej. Często dla hostingu można znaleźć promocję, w której domena jest dodawana w pakiecie, jednak, jak już wspominałem, sam musisz zdecydować, co ci się bardziej opłaci. Ceny hostingu oscylują w granicach 200 zł rocznie.