Kolumbia

Stary rok żegna się spaleniem kukły, która symbolizuje 365 minionych dni. Na kartkach wypisuje się swoje błędy, grzechy i problemy minionego roku, po czym zgniata się ją i rzuca do palącej się kukły. Ma to ochronić przed ponownymi problemami. Podobnie jak w Hiszpanii, tradycyjnie spożywa się też soczewicę i 12 winogron. Ponadto Kolumbijczycy zakładają żółte ubrania i przechadzają się z walizkami, aby zapewnić sobie rok pełen podróży.

Szkocja

Stary rok wygania się o północy przez otwarcie tylnych drzwi, oraz wita się Nowy Rok w drzwiach frontowych, gdzie wiesza się jemiołę. Zakochani mogą w tym miejscu obdarować się pocałunkami i tym samym zgodnie z tradycją uchronić mieszkańców przed nieszczęściami i chorobami. Szkoci przed końcem roku spłacają swoje długi, oczyszczają mieszkania i czyszczą kominki. Wszystko, aby zacząć Nowy Rok bez zobowiązań i z “czystym kontem”. Pierwsza osoba, która przekroczy próg domu w nowym roku zgodnie z tradycją, powinna być brunetem przynoszącym prezent – bułkę maślaną, szczyptę soli, ciemną babeczkę, naparstek whisky oraz kilka bryłek węgla.

Stany Zjednoczone

Od 1904 roku główna impreza sylwestrowa odbywa się na Times Square. Zainicjował ją Alfred Ochs, ówczesny właściciel magazynu “New York Times” podczas oficjalnego otwarcia budynku, w którym znajdowała się redakcja gazety. Wydarzenie świętowano fajerwerkami. Trzy lata później powstała obecnie znana tradycja spuszczania ze specjalnego masztu wielkiej świetlistej kuli. Pierwotnie kula ważyła 350 kg, wykonana była z drewna i żelaza, jej średnica wynosiła półtora metra, nazywana była Wielkim Jabłkiem. Z czasem projekt udoskonalono. Obecnie aluminiowa kula, pokryta jest kryształowymi trójkątami. W jej środku znajdują się 432 żarówki, a z zewnątrz otacza ją 168 lampek. Kula zostaje opuszczona minutę przed zakończeniem starego roku, na dole znajduje się punktualnie o północy.

Rosja

Nowy Rok świętowany jest w Rosji dwa razy, według kalendarza gregoriańskiego 1 stycznia oraz według kalendarza juliańskiego 14 stycznia. Ma większe znaczenie niż święta Bożego Narodzenia. Nowy Rok spędza się w gronie rodzinnym przy wspólnym stole. Pod choinką znajduje się prezenty, które przynosi Dziadek Mróz wraz z wnuczką Śnieżynką. Tradycja mówi, że przed północą należy zapisać życzenie na kartce papieru, po czym trzeba ją spalić, a popiół wsypać do kieliszka z szampanem. Wypicie takiego drinka ma zapewnić spełnienie marzenia. Nie wszyscy Rosjanie spędzają ostatni dzień roku w taki sposób, część wybiera imprezy w klubach i restauracjach oraz na otwartym powietrzu.

Źródło zdjęcia: www.freepik.com