„Chłopczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie” Jenny Nordberg, Wydawnictwo Czarne

CHŁOPCZYCE Z KABULUAgieszka PtaszyńskaPoleca Agnieszka Ptaszyńska, autorka bloga Zależna w Podróży

Jeśli mam wybrać jedną książkę, którą przeczytałam przez ostatni rok, a która zrobiła na mnie największe wrażenie, to nie mam wątpliwości. To „Chłopczyce z Kabulu” Jenny Nordberg – reportaże nowojorskiej dziennikarki, które traktują o rewelacyjnym, do tej pory nieznanym zachodowi temacie. Okazuje się, że w Afganistanie jest bardzo popularny zwyczaj wychowywania dziewczynek w przebraniu chłopców. Dziewczynki do okresu dojrzewania grają w piłkę, chodzą do męskich klas i biegają w spodniach. Ten fenomen dotyczy tak Kabulu, jak i niewielkich osad. Jenny Nordberg przygląda się zjawisku i sprawdza, na jakie kobiety wyrastają „chłopczyce”. Czy są pewnymi siebie feministkami czy może wycofane nie mogą znaleźć miejsca w patriarchalnym społeczeństwie. Rewelacja! Polecam książkę dosłownie każdemu.

„W Azji” Terzani Tiziano, Wydawnictwo W.A.B.

Marcin WesołowskiPoleca Marcin Wesołowski, autor bloga Wojażer W Azji

Wszystkim rozpoczynającym przygodę z podróżami oraz chcących o podróżach pisać, zachęcam do przeczytania „W Azji” Tiziano Terzaniego. Jest to książka, którą przeczytałem w kilkanaście godzin jadąc pociągiem z Krakowa do Odessy, dosłownie nie mogłem się oderwać od tych świetnie napisanych reportaży. Terzani to człowiek legenda w Europejskim świecie podróżniczym, świadek historii i wielkich przemian politycznych i społecznych, które zachodziły w Azji na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci.

„Majubaju, czyli żyrafy wychodzą z szafy” Maja Sontag, Wydawnictwo Pascal

Kamila KowalewskaPoleca Kamila Kowalewska, autorka bloga Kami EverywhereMajubaju

To zdecydowanie najzabawniejsza lektura podróżnicza, którą miałam kiedykolwiek w rękach. Maja opowiada w niej w zabawny sposób o swojej podróży dookoła świata. Co wynika ze spotkania ponad 190-centymetrowej Polki z mieszkańcami naszego globu? Wiele historii, które sprawiły, że śmiałam się do rozpuku.

 

 

Zobacz też:

10 RZECZY, KTÓRYCH NAJPRAWDOPODOBNIEJ NIE WIESZ O TAJLANDII

„PODRÓŻE KSZTAŁCĄ” NIE MA W TYM PRZESADY

PODRÓŻUJ – POCZUJ MENTALNY DETOX

Strona 2 z 512345